Yumurtalıkta Kist Varken Hamile Kalınır Mı

Yumurtalıkta Kist Varken Hamile Kalınır Mı

Yumurtalık kistleri olarak bilinen rahatsızlık içi sıvı dolu olan ve 30-40 cm boyutları arasında bulunan yapılardır. Küçük çaplı olan bu yumurtalık kistleri kasıklardaki ağrılar, ilişki sırasında meydana gelen ağrılar şeklinde kendini belli eder. Yine adet kanamalarının şiddetli olması belirtileri arasındadır. Bu kistlerin patlaması durumlarında karında şiddetli ağrılar, baş dönmeleri, mide bulantıları ve kusma gibi belirtiler de vardır.

Yumurtalık kistleri ile birlikte bayanların akıllarına takılan en önemli soru ise  kist var iken hamile kalınıp kalınamayacağı durumudur.  Böyle bir durumda gebeliğe engel bir durum olamayabilir fakat gebelik için bir gecikme olabilir. Doktor kontrolünde sizlere kistinizden doğacak olan herhangi bir sıkıntı yok ise gebelik hakkında da olumlu ya da olumsuz cevap verilebilmektedir. Gebe kalmada gecikme yaşanmasının sebeplerinden birisi de yumurtlamanın olamamasınıdır. Bazen kistten çok bu sorunlar bayanlarda gebe kalmaya engel ya da geç gebe kalmalara sebep olabilmektedir. Basit kistlerde gebe kalmalara engel bir durum gözlenmemektedir. Bunun dışında kistlerinizin niteliği açısından bir değerlendirme yapılarak sizlere daha net bilgiler verilmektedir.

Yumurtalık Kistinin Tedavisi Var Mı?

Yumurtalık kistleri, tablet ve iğne ile tedavisi olan bir durumdur. fakat bu yöntemler ile başarı sağlanamadığı durumlarda ise tüp bebek tedavisi içi başvuruda bulunulabilir. Kisti olup tüp bebek yaptıran bayanlarla diğer tüp bebek yaptıran bayanların şansları hemen hemen aynıdır. Fakat tüp bebek yaptıran bayanın aşırı kilosu var ise bu oran daha aşağıya düşebilmektedir. Kist çeşitlerine bakacak olur isek over kistler basit kistler olarak da bilinirler be iyi huyludurlar. Çok nadir durumda aralarında iyi olmayan kistlerin çıktığı da görülmektedir. İyi huylu olan kistlerin gebe kalma üzerinde herhangi olumsuz bir yanı görülmemektedir. Fakat boyutları bakımından çok büyük olan kistlerde gebe kalınmada sıkıntılar yaşanılabilmektedir.

Gebeliğe engel olan kist ise çikolata kistidir. Gebe kalmak isteyip de çikolata kisti olan bayanların mutlaka kistleri tedavi ettirmeleri gerekmektedir. ilaç ile tedavi edilebilen çikolata kistleri olduğu gibi ilaca yanıt vermeyen çikolata kistleri de vardır. İlaç tedavisine yanıt vermeyen çikolata kistlerinde ise ameliyat ile kistlerin alınması ile birlikte gebe kalmanız sağlanılabilecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.