Yumurtlama Dönemi Nedir? Belirtileri Nelerdir ?

Yumurtlama Dönemi Nedir? Belirtileri Nelerdir ?

YUMURTLAMA DÖNEMİ NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

İnsan türünde dişi bireylerde yumurtlama dönemi, ergenlik döneminde başlayarak menopoz dönemine kadar sağlıklı her kadın bireyde (dişi bireyde) görülmektedir. Üreme çağına giren (ergenlik dönemi) her bireyde her ay düzenli olarak gerçekleşen adet döngüsü içinde gerçekleşen bu durum, yeni bebek sahibi olmak isteyen çiftler için çok önemlidir. Yumurtlama döneminde dişi bireyin rahmine açılan fallop tüplerinde bulunan yumurtalar ile erkek üreme hücresi olan spermin bir araya geldiğinde döllenme olmasının muhtemel olduğu zamandır. Döllenen bu iki hücre embriyoyu meydana getirmektedir.

Bu dönemi belirtilerini sıralayacak olursak;

  • Cinsel istek artışı
  • Arzulanmalar
  • Memelerde hassasiyetler
  • Karın bölgesinde şişlikler
  • Tat ve kokulara karşı hassasiyet
  • Rahim ağzı açıklığında görülen artış
  • Duygusal değişimler
  • Psikolojik sıkıntılar

Bu belirtileri gözlemleyen kadın bireyler (dişi bireyler) kuvvetle muhtemel yumurtlama dönemine girmiştir. Bu dönem sonucunda sadece bir adet yumurta üreten kadın birey (dişi birey) birden fazla belirttiğimiz üzere sıkıntılar ve istekler çekmektedir. Bu dönem sırasında kadın bireyden (dişi bireyden) ziyade erkek bireylerin de sorumlulukları mevcuttur. Karşı cinslerini anlayışla karşılamalı ve üzerine gitmemelidir. Alttan almalı ve bu dönemi beraber geçirmelerini sağlamalıdır. Birçok evlilik bu dönemin anlayışsız geçmesi üzerine yıkılmıştır ve yıkılmaya devam etmektedir. Yani tekrar söyleyecek olursak erkek bireyler bu konuda kadınlara destek olmalıdır, yanında olmalılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.