Tüp Bebekte Cinsiyet Seçimi Mümkün Mü

Tüp Bebekte Cinsiyet Seçimi Mümkün Mü

Günümüzde çocuk sahibi olmak isteyip de olamayan çiftlerin uyguladıkları yöntemlerden birisi de tüp bebek tedavisidir. Gelişen tıp sayesinde ise tüp bebekte cinsiyet belirleme durumundan da söz edilmektedir. Cinsiyetlerin belirlenmesi durumunda PGT işlemi yapılmaktadır.Genetik rahatsızlıkları olan çiftlerin de PGT yöntemini kullanarak tüp bebek yöntemi ile birlikte çok sahibi olabilmeleri sağlanmıştır.

PGT Tedavisi Neden Yapılır?

PGT yöntemi ile genetik rahatsızlığı olan taşıyıcı anne ve babanın, doğacak olan çocuklarında da bu rahatsızlığın olma ihtimaline bakılabilmektedir. Bunun dışında gebeliği bakımından olgun olan 35 yaş üzeri anne adaylarının yumurta yaşlılığı sebebi ile down sendromu ve koromozal hastalıkların bebekte olup olmadığına bakılabilmektedir. PGT işleminin ne kadar güvenilir bir yöntem olduğuna bakacak olur ise bu yöntemde anne ve baba adaylarından birer örnek hücre alınmaktadır. Alınan hücreler değerlendirildikten sonra %99 ihtimal dahilinde doğru sonuçlandığı görülmüştür. Tüp bebekte cinsiyet belirleme adına ise yine bu yönteme başvuran çiftlerin sayıları gün geçtikçe artmaktadır. İlk aşamada anne ve baba adaylarına yapılan testler ile ebeveynler taramadan geçiyorlar. Anne adayları 10 günlük bir hazırlanma sürecine sokulmaktadırlar.

Tüp Bebekte Cinsiyet Belirleme Süreci

 Yumurtalar sürekli bu dönemde takip altında tutulur ve gerekli büyüklüğe geldikten sonra da anne adaylarından basit bir yöntem uygulanarak bu yumurtalar alınır. Alınan yumurtalar ise babanın spermleri ile döllenir. Daha sonra 8 hücreli olan embriyolardan döllenmenin oluşmasından sonraki 3. Günde bir biyopsi alınır. Alınan bu biyopside ise kromozomların yapıları incelenmektedir. Bu yöntem ile birlikte down sendromu, kromozom fazlalığı ve turner sendromu görülen embriyolarda sağlıklı embriyolar bu tür embriyolardan uzaklaştırılabilir. Gerekli taramalardan ve incelemelerden geçmiş olan embriyolar ise anne adayına transfer edilmek üzeri hazır hale getirilir.

Tüp bebekte cinsiyet belirleme işlemi için de kullanılabilen PGT işlemleri Türkiye’de yasal değildir. Genetik rahatsızlıkları olan anne ve baba adaylarının PGT yaptırabilecekleri yerler ise Amerika Birleşik Devleti’nde yasaldır. Fakat bu yöntem oldukça yüksek bütçe gerektiren bir yöntem olduğundan dolayı ebeveynleri biraz zorlamaktadır. Türkiye’ye en yakın olan Kuzey Kıbrıs’ta da bu yöntem artık yasal hale gelmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.