Tüp Bebek Tedavisinin Riskleri

Tüp Bebek Tedavisinin Riskleri

Tıpta uygulanan tüm tedaviler faydalı olmak için bireylere uygulanır. Fakat kimi durumlarda ilaçların yan etkileri olabileceği gibi risk içeren durumlarda ortaya çıkmaktadır. Özellikle yan etkisi bulunmayan ilaçların sayısı oldukça düşüktür. Tüp bebek tedavisinde istenilen sonuca ulaşmak için belli aşamalardan geçilmesi gerekir. Günümüzde çocuk sahibi olamayan çiftler, bu tedaviden faydalanarak etkili sonuçlar ile karşı karşıya kalabilir. Tüp bebek tedavisinin riskleri birden fazla olurken kimi bireyde oldukça fazla görülür kimi bireyde ise risk oldukça düşüktür.

Tüp Bebek Tedavisi

Bebek sahibi olmak için tedaviye başvuran bireyler, doktor tarafından kontrol altına alınarak belli bir süre takibe alınmaktadır. Uygulanan tedavilerin nasıl sonuçlandığını gözlemleyerek gerekli noktalarda müdahale etmektedir. Tüp bebek tedavisini tercih eden kadınların çoğu yumurtalıkların uyarılması için ilaçlar kullanmaktadır. Bu ilaçlar kişiden kişiye farklı etkiler gösterirken kimi zaman yan etkilerini bireyler üzerinde göstermektedir. Tüp bebek tedavisinin riskleri arasında ilaçların yan etkileri bulunurken bu yan etkiler şu şekilde olabilir;

 • Enjeksiyon uygulanan alanda hafif bir şekilde oluşan ağrı ve morarma. Bu durumun oluşmasına izin vermemek için enjeksiyonların farklı yerlere uygulanmasında fayda vardır.
 • Mide ve bağırsakta oluşan rahatsızlık
 • Baş ağrısı
 • Ruh halinde meydana gelen değişiklikler
 • Yumurtalıkların aşırı uyarılması. Yumurtalıklar gerektiğinden fazla uyarıldığında birden fazla yumurta kesesi oluşur. Bu durumda yumurtalıkların irileşmesini sağlar. Çok nadir de olsa damarda pıhtılaşma ve böbrek yetmezliği görülür. Yumurtalıkların normalden fazla uyarılması ilaçların dozunu azaltarak önlenebilir.
 • İkiz ve üçüz gibi çoğul gebelikler. Bu durum tüp bebek tedavisinde tercih edilmeyen bir durumdur. Çünkü çoğul gebeliklerde bebekleri, ilerleyen zamanda kaybetme riski oldukça yüksektir. Bu yan etkiyi önlemek için fazla sayıda embriyo transferi kısıtlanmıştır.
 • Yumurta toplama esnasında oluşan vajinal kanama

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Kanser Riski Taşır Mı?

Tüp bebek tedavisinde kullanılan birden fazla ilaç bulunurken bu ilaçların bu güne kadar ciddi boyutta bir yan etkisine rastlanmamıştır. İlaçlara bağlı olarak ortaya çıkan çeşitli yan etkiler meydana gelirken bir süre sonra etkisini kaybederek geçiciliğini göstermektedir. İlaçların kullanımından kaynaklanan ciltte kızarıklık gibi birden fazla basit yan etkiler dönem dönem oluşabilir. Fakat kanser gibi ciddi boyutlu yan etkilerin riski yok denilecek kadar düşüktür.

Tüp Bebek Sonrasında Çoğul Gebelik Riski

Gerekli bilgileri doktorunuz tarafından edindikten sonra işlemler başlanacaktır. Tüp bebek tedavisinin hem olumlu yanları hem de olumsuz yanları detaylı bir şekilde anlatılarak bilgilendirme işlemi yapılacaktır. Tüp bebek tedavisinin riskleri arasında bulunan çoğul gebelik kimi anne adaylarında ciddi sorunlar yaratabilir.

 • Erken doğum riski
 • Vajinal kanama
 • Sezaryenle oluşacak doğum
 • Gebeliğe bağlı olarak ortaya çıkan yüksek tansiyon
 • Gebelik diyabeti

Çoğul gebelikte şansınız yüksek olurken çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Doktor kontrolünüzü aksatmadan bebeklerin durumu gözlemleyeceksiniz. Aynı zamanda çoğul gebeliği önlemenin yolları da bulunmaktadır. Oluşan çoğul gebeliğinizde risk oranı oldukça yüksekse yapılması gereken işlem taşıdığınız embriyoların azaltılması olacaktır. Tüm aşamalarda doktor kontrolü önem arz ederken kontrollerinizi ihmal etmemeniz de fayda vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.