Tüp Bebek Tedavisinde Bilinmesi Gerekenler

Tüp Bebek Tedavisinde Bilinmesi Gerekenler

Tüp bebek tedavisi sayesinde birçok çift hayalleri olan çocuk sahibi olmuşlar ve çocuk sahibi olmanın mutluluğunu yaşamışlardır. Tüp bebek yöntemi sayesinde mutluluğu yaşayan çiftlerin bu tedaviye başlamaları için bazı durumlara dikkat etmesi gerekiyor. Örnek olarak çiftler son 12 ayda korumasız olarak cinsel birliktelik yaşamış olmaları gerekmektedir. Yalnız bayanda yaş önemli bir etkendir bu tedavide. Bayanlarda 35 yaş altında iseniz doktor tarafından hikayeniz dinlenir, muayeneleriniz yapılır ve tedaviye uygun görülür iseniz tedaviniz başlatılır. 35 yaş üzerinde iseniz yumurtalıklarınız açısından vakit kaybetmeden doktora gidip tedavi olmanız gerekiyor ise bir an önce tedaviye başlanıp çocuk sahibi olup olamayacağınız ortaya çıkmaktadır.

 

Tüp Bebek Tedavisine Başlamadan Önce Yapılacaklar

 

Tedavisine başlamadan önce aşılama yöntemi denenmektedir. Aşılama yönteminin başarısızlığı sonrasında bu tedaviye geçilmektedir. Bazı hastalarda ise doktorları aşılama yönteminde başarı elde etme ihtimalini düşük gördüklerinde direk tüp bebek tedavisine başlamaktadırlar. Bu tür hastalarda genellikle iki tüp de kapalı olan, azospermi durumları, bayanın yaşının ilerlemiş olan hastalardır. Kısırlık sorunu için ilk başta bazı testler yapılmaktadır çiftlere. Bu testler ise baba adayında sperm testi, anne adayında tüplerin durumları ve rahmin içerisindeki duruma bakılmak için testler yapılır ve rahim içi durumuna bakmak için de en yaygın olan yöntem ilaçlı röntgen filmidir. Tüp bebek tedavisinde evinize canlı bebek götürme oranınız yaklaşık olarak %30 civarındadır. 3 denemeden sonra ailelerde başarı elde edilme oranı da azalmaktadır.

 

Embriyo transferleri için başlanmadan önce de genetik araştırmalar, suni ana rahim oluşturma, sperm seçim yöntemleri gibi ek çalışmalarda yapılmaktadır. Embriyo transfer aşaması ise yumurtaların toplanmasından 3 gün sonra yapılmaktadır. Embriyolarınız döllenip daha sonra transfer edilmek için saklanmaktadır. Doktorunuz tarafından yeterli sayıda ve uygun embriyolar elde edildikten sonra transfer önerilmektedir. Tedavilerde önemli bir unsurda erkekteki sperm sayılarıdır. Tedavilere başlanmadan önce bu sayılara bakılması gerekmektedir. Sperm sayıları için alt limit 15 milyon militre olması gerekmektedir.

 

Tedavi için başvuruda bulunduğunuzda doktorunuza geçmişte geçirmiş olduğunuz rahatsızlıklardan, cinsel sorunlarınızdan ve üreme organları ile ilgili bir sorununuz var ise mutlaka anlatmanız gerekmektedir. Tedaviye başlamadan önce de kötü alışkanlıklarınız var ise sigara ya da alkol 3 ay öncesinden bırakmanız tavsiye edilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.