Suni Sancı ve Normal Sancı Arasındaki Fark

Suni Sancı ve Normal Sancı Arasındaki Fark

Suni Sancı ve Normal Sancı Arasındaki Fark Nedir?

 Hamilelik ortalama olarak 9 ay ve 10 gün, yani 40 haftada tamamlanan bir dönemdir. Bu süre her hamilelikle ufak da olsa farklılıklar gösterebilir. normal doğumla bebek dünyaya getirecek olan anneler bu süreç için çok heyecanlı olabilir. Bazen ise bebekler beklenen zamandan daha önce ya da daha geç gelebilir.

 Bunun dışında nedeni her en olursa olsun, bazı hamile anne adaylarında sancının doğal yollar ile gelmesini beklemek riskli bir karar olabilir. Böyle durumlarda beklemek yerine, anne adayına suni sancılar da verilebilir. Bu uygulama bazı hamilelerde doğumun daha kolay gerçekleşeceği düşüncesini getirir. Fakat bazı anne adaylarında ise aksine her şey daha sancılı olabilir. Peki normal ile suni sancı arasında ne gibi farklılıklar vardır?

 Normal Doğum Sancısı ve Suni Sancı

 Bebek her iki yolla da dünyaya vajinal yollarla gelecektir. Dolayısıyla ikisi de normal doğumdur aslında. Fakat tabii ki yapay ile doğal sancı arasında birtakım farkların da bulunduğunu unutmamak gerekiyor. Bu farklar sancı şiddeti veya şekli bakımından aşağıda verildiği gibi sıralanabilir.

Kasılmaların Sertliği ve Süresi

 Kasılmalar; doğumun neredeyse olmazsa olmazlarındandır. Bebek kasılmalar ile doğum kanalına doğru gider ve oradan da vajinal yollardan dünyaya gelir. Fakat oksitosin veya prostaglandin gibi hormon takviyeleri ile yapılan yapay sancılar normal sancıya göre daha farklıdır. Yapay yani suni sancılar; doğal sancılara göre daha fazla kasılma oluştururlar ve bu kasılmalar çok daha uzun sürebilir.

Kasılmalar Arasındaki Vakit

 Suni ile doğal sancı kasılmaları arasındaki süre de farklılık gösterir. Normal yani doğal olan sancıda yaklaşık olarak 4 dakika bir gelen kasılmalar, yapay sancıda daha erken gelebilir. Kasılmaların bu kadar sık gerçekleşiyor olması anneye bazen dinlenecek vakit bile vermeyebilir.

Başından Sonuna Doğum Süresi

 Doğum süreci, kendi seyrinde devam ettiğinde bazı vakalarda çok uzun sürebilir. Suyun gelmesinden sonra önce düşük ve uzun aralıklarla gelen kasılmalar daha sonra ise sık ve şiddetli kasılmalar meydana gelir. Bu vakit bazen saatler bile sürebilir. Fakat yapay yani suni sancı, bir nevi bu süreci hızlandırmak için başvurulmuş bir yöntemdir. Suni sancı ile doğum süreci daha da hızlanmış olur fakat anne adayı daha çok kasılma yaşar.

Ağrının Şiddeti

 Doğumun başlaması için kasların kasılması ve açılması gerekir. Doğal yollarla başlamayan kasılmalar için suni sancı yöntemine başvurulur. Suni sancı ise annenin kasılmalarının başlaması için verildiğinde aslında yapay bir sancı olur. Doğallıktan çıkan sancı ve kasılmalar ise daha da şiddetli bir halde meydana gelebilir. Aynı zamanda suni sancı oluşturabilmek için kullanılan hormonlar, beynin endorfin üretebilmesi için gerekli olan sinyallerini de engeller. Böylelikle endorfin üretemeyen beyin doğal olarak daha fazla acı hissetmiş olur. Böylelikle suni sancı doğal sancıya göre daha şiddetli ağrılarla geçer.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.