Sezaryenden Sonra Alınacak Tedbirler

Sezaryenden Sonra Alınacak Tedbirler

Sezaryenden Sonra Alınacak Tedbirler

 Hamilelik ve doğum ile vücudumuzda birtakım değişiklikler meydana gelebilir. Vücut ağrılarından duygu ve hal değişimlerine kadar birçok sorun bu süreçte meydana gelebilir. Eğer sezaryen doğum yapacaksanız, bu durum sonrasında hangi tedbirleri almanız gerektiğini de merak ediyor olabilirsiniz. Peki bu süreçte sizleri neler bekliyor?

Sezaryen Sonrası Kesik İyileşmesi

 Kesiğinizin iyileşmesi ortalama olarak 1 ayınızı alabilir. Bu süreçte anne kendini yorgun ve halsiz hissedebilir. Bu iyileşme sürecini hızlandırmak için:

– Yavaş hareket edin ve mümkün olduğunca dinlenmeye çalışın. Bebeğinizi ve gerekli eşyaları erişebileceğiniz konumlara koyun. Çok fazla çömelmemeye çalışın.

– Karnınızı mutlaka destekleyin. Yürürken ve de otururken düzgün pozisyonlar tercih edin. Öksürme ya da hapşırma gibi olaylarda karnınızı tutmaya çalışın.

– Bol miktarda su tüketin. Doğum ve emzirme süresinde vücut çok fazla su kaybeder ve bu suyu geri kazanmanız gerekir. Aynı zamanda su içerek doğum sonrası kabızlığından da kurtulabilirsiniz.

Sezaryen Kesiklerinde Enfeksiyon

 Karnınızı hemen hemen her gün kontrol etmeyi unutmayın. Bazı durumlarda sezaryen hastalarının kesiklerinde enfeksiyonlar gözlenebiliyor. Eğer:

– Kırmızı, şişkin ve akıntılı kesik

– 38 dereceden daha fazla ateş

– Kesik bölgesinde yanma ve ağrı gibi problemler yaşıyorsanız mutlaka ama mutlaka doktorunuza danışın.

Emzirme Pozisyonları

 Sezaryen işleminden sonra emzirmeye başlayabilirsiniz. Ağrılarınızı en aza indirmek için ise bebeğinizi tutmadan önce kesiğinizin altına mutlaka bir yastık yerleştirin. Sezaryen hastaları için iki çeşit bebek tutma pozisyonu mevcuttur, bunlar:

– Çanta ve Top Tutuşu

– Yan Yatarak Tutuş olarak sıralandırılabilir.

 Çanta ve top tutuşunda bebeğinizi dirsek bükümünüze doğru yerleştirin ve yanınızda tutun. Elinizi açık bir şekilde bebeğin kafasına götürün ve desteklerin. Bebeğin ağzını göğsünüze doğru yönlendirin, bu şekilde bebeğin sırtı kolunuzda kalacaktır. En çok tercih edilen pozisyondur ve sezaryen doğum yapanlar için kolaylık sağlar.

 Yan yatarak tutuş da ise bebeğinizin yükü göğsünüze gelecektir. Yan şekilde yatın ve bir eliniz ile bebeğinize destek olun. Diğer elinizle ise bebeğinizin başını tutarak emmesine müsaade edin. Bebeğinizin emmeye başladığında ise kolunuz ise başına destek olun, bu şekilde bebeğiniz rahatça süt içecektir.

Bunun Dışında Sezaryen Doğum Sonrasında:

– Vajinal Boşalma

– Kasılmalar

– Göğüs Ağrıları

– Süt Damlaması

– Kilo Kaybı gibi durumlar da gözlenecektir. Bunların harici durumlarda ise doktora danışmanız gerekebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.