Sezaryen ile Doğumun Avantaj ve Dezavantajları

Sezaryen ile Doğumun Avantaj ve Dezavantajları

Sezaryen ile Doğumun Avantaj ve Dezavantajları

Sezaryen ile Doğumun Avantaj ve Dezavantajları, Sezaryen bir tıbbi operasyon olduğu için risk taşır. Bu yüzden ilk seçeneğiniz mutlaka normal doğum olsun. Ancak mümkün değilse sezaryene yönelebilirsiniz.

Sezaryen ile doğum bebeğin ters gelmesi, hamileliğin sonlarına doğru oluşan bazı etkenlerle tercih edilebiliyor. Ancak sezaryen sonrası annenin sütünün hemen gelmemesi nedeniyle sezaryenle doğan bebekler meme emme oranı daha düşük olanlardır. Bunun dışında annenin iyileşme süresinin uzun olması, ameliyat sırasında kan kaybı veya diğer organlara zarar verilmesi riskleri mevcuttur. Sezaryenle doğum yapan kadının daha sonraki gebeliklerinde normal doğum yapma ihtimali çok düşüktür.

Sezaryen sonrası bebekte solunum problemi yaşanabilir. Çünkü normal doğumda bebek doğum kanalından geçerken akciğerlerindeki suyu dışarı attığından daha kolay uyum sağlar.

Sezaryen ile doğumun avantajı diyebileceğimiz şey ise doğumdan korkan anneler için acının az olmasıdır. Bir de iri bebeklerde avantaj sayılabilir. Bunun dışında kontrol edilebilir olduğundan bazı riskler önlenebilir. Ancak unutmayın ki sezaryen ile doğum oranı ne kadar yüksekse o ülke o kadar gelişmemiştir. Maalesef ki ülkemizde sezaryen bir kolaylık, bir kaçış olarak görülmektedir.

Sezaryen ile doğum yapmayı düşünen anneler tüm bunları bilmeli ve buna göre karar vermelidir.

Sezaryen ile Doğum

Sezaryen kısaca annenin karın bölgesinde açılan bir kesi ile bebeğin dünyaya getirilmesi işlemidir. Normal bir sezaryen 30-45 dk. Kadar sürer. Planlı bir sezaryen gebeliğin 34. Haftasından sonra yapılabilir. Çünkü artık bebeğinizin akciğerleri gelişimini tamamlamıştır. Sonraki doğumlarınızı normal yapmak istiyorsanız doktorunuzla konuşun ve bunu mümkün kılabilecek bir yol izlemesine yardımcı olun.

Sezaryen Sonrası Yapılması Gerekenler

Hasta 8-12 saat sonra yataktan kalkabilir. Doğumdan sonraki ilk altı saat sıvı, daha sonra ise katı besinlere geçilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.