Sezaryen Doğum Nedir ?

Sezaryen Doğum Nedir ?

Sezaryen Doğum Nedir ?

Sezaryen Doğum Nedir ? Anne adayının normal doğum yapmasına engel olan durumlar olması halinde tercih edilecek olan sezaryen doğum annenin ameliyat ile bebeğini dünyaya getirmesini sağlamaktadır. Gerekli kontrollerin sağlanmasının adına alınan verilere göre annenin normal yollardan doğum yapmasının mümkün olmaması halinde doktor tarafından verilen karara göre sezaryen ile doğum yapması oluşabilecek riskleri en az da indirmektedir. İlk aşamada anne adayının korkması veya normal doğum yapması konusunda riskleri olması halinde sezaryen doğuma karar verilebileceği gibi bazı durumlarda doğumun yaklaşması halinde oluşan komplikasyonlar nedeniyle de sezaryen doğum yapılabilir.

Sezaryen Doğumun Gerekli Olduğu Koşullar

Sezaryen doğum yapılmasına karar verilirken dikkat edilen bazı durumlar vardır. Bunlar;

  • Bebeğin pozisyon olarak doğum kanalına baş ile ilerlememesi durumunda,
  • Plasentanın olması gereken zamandan önce rahim duvarından ayrılması halinde,
  • Plasentanın rahim girişini kapatmış olması durumunda,
  • Bebeğin yapısal olarak iri olması durumunda,
  • Anne adayının normal yolla doğum yapmak için çatısının dar olması durumunda,
  • Anne adayının korkması durumunda,
  • Çoğul gebeliğin görülmesi halinde,
  • Anne adayının ıkınma problemi olması durumunda,
  • Bebeğin beklenen doğum süresinden daha önce doğması gerektiği durumlarda sezaryen tercih edilmektedir.

Sezaryen Doğum Nasıl Yapılır?

Anne adayının karnındaki bebeğin karnın kesilerek çıkartılması şeklinde uygulanan doğum yöntemidir. Özellikle normal doğumun mümkün olmadığı durumlarda anne ve bebeğe zarar vermemek adına tercih edilmektedir. Özellikle anne adayları sezaryen doğum nasıl yapılır? Diye düşünüyorsalar bu konuda gerekli olan bütün bilgileri uzman doktorundan ameliyat öncesinde öğrenebilirler. Operasyon 30 ila 45 dakika arasında sürmektedir. Genel olarak anne adayının korkmaması adına genel anestezi ile uygulansa da bazı durumlarda spinal anestezi ile de uygulanabilir. Ameliyat sonrasında anne iki gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.