Rahat Bir Gebelik İçin Gerekenler

Rahat Bir Gebelik İçin Gerekenler

Değişen hormonlar, alınan kilolar ve her iki durumun anne adaylarında yarattığı psikolojik baskı, yalnızca kendilerine değil, hem taşıdıkları bebeklerine hem de çevresindeki insanlara çok zor anlar yaşatabilmektedir. Bundan dolayı, anne adaylarının rahat bir gebelik dönemi geçirebilmeleri için birçok faktöre dikkat etmeleri gerekmektedir.

Her anne adayı için farklı öneriler bulunsa da, genel itibari ile kadınların kendilerini iyi hissedecekleri şeyler yapmaları ve bunu bir alışkanlık haline getirmeleri gerekmektedir. Böylelikle, hem hormonal değişiklikler hem de psikolojik bunalım halleri, etkisini önceki günlerdeki gibi hissettirmeyecektir. Anne adaylarının sorunsuz bir hamilelik geçirmek için neler yapması gerektiğine bakacak olursak da, şu sıralamayı yapabiliriz.

Sorunsuz Bir Hamilelik İçin Ne Yapmalı

  • Doğum Öncesi Kurslara Gidilmeli

Doğum öncesinde başvurulacak kurslar, her şeyden önce sizin anne olmaya hazırlanmanızda etkili olacaktır. Bu kurslarda, bebeği nasıl tutmanız gerektiği, bebek bakımının nasıl yapılacağı, bebek eğitimlerine ne zaman başlanacağı ve doğuma gidildiğinde ne gibi eşyalara ihtiyaç duyulacağına kadar birçok konuda bilgi verilmektedir.

  • Alkol ve Sigara Tüketimine Son Verilmeli

Sadece hamilelik döneminde değil, normal yaşantıda da her bireyin alkol ve sigaradan uzak durması son derece önemlidir. Fakat, hamilelik sürecinde bu iki zararlı maddenin kullanılması, çok daha ağır sonuçlar doğurmaktadır. Bundan dolayı, hiçbir bahane üretmeksizin, alkol ve sigara tüketimine son verilmeli, tüketilen ortamlardan da olabildiğince uzak durulmalıdır.

  • Beslenme Alışkanlıkları Kontrol Altına Alınmalı

Hamilelik döneminde en korkulan durumların başında kilo alma kaygısı gelse de, her yiyecek size kilo aldırmayacaktır. Bundan dolayı rahat bir gebelik dönemi için uzman diyetisyenlere başvurabilirsiniz. Diyetisyenler sizlere normal alışkanlıklarınıza ek olarak beslenme programı hazırlayacaktır. Günlük alınması gereken protein, mineral, lif ve vitamin oranlarına uygun olarak besin önerileri yapılacaktır. Bunlar da hem gebelik döneminin rahat geçmesine hem de bebeğinizin sağlıklı gelişimine olumlu etki yapacaktır.

  • Basit Egzersizler ve Yürüyüşler Yapılmalı

Kesinlikle ağır egzersizlerden uzak durup, yalnızca doktor gözetiminde yapılacak egzersizler ile birlikte, hem kilo kontrolünü sağlayabilecek hem de çok rahat bir doğum gerçekleştireceksiniz.

  • Stres

Gündelik yaşamda her bireyin bazı endişeleri ortaya çıkacaktır. Bunlar kimi zaman doktor gözetiminde ortadan kaldırılırken, kimi zaman ilaç kullanımı mümkün olmadığından dolayı, kişilerin kendi çabalarıyla kaygılarından uzak durması gerekmektedir. Buna en güzel örnek de gebelik dönemidir. Kısıtlı miktarda ilaç kullanabildiğiniz ve bu ilaçları da mecbur kalmadıkça içmemeniz önerilen bu dönemde, her şeyden önce stresten uzak durmalısınız. Kendinizi iyi hissedeceğiniz işler ile meşgul olmanız ve size moral veren kişiler ile vakit geçirmeniz son derece önemlidir.

  • Doktor Kontrolleri Aksatılmamalıdır

Gebelik süreci boyunca, kadın doğum doktorları her anne adayı için farklı periyotlarda kontrol talep etmektedir. Bu kontrol zamanları kesinlikle aksatılmamalıdır. Çünkü, bebeğin rahim içerisindeki duruşu, kalp atışları ve ultrason ile yapılan görüntülemelerde herhangi bir problemin olup olmadığının anlaşılması son derece önemlidir. Yapılacak olan kontrollerin bazılarında sizlerden kan testleri de istenecektir. Bu testler ile, özellikle hamilelik boyunca yaşanan sorunlardan birisi olan trioit yüksekliği de kontrol altına alınacaktır.

  • Uyku Düzeni

Gebelikte uyku düzeni son derece önemlidir. Çünkü, alınan kilolar ile birlikte çok daha fazla yorulacaksınız. Yorgunluk da hem size hem bebeğinize hem de psikolojinize ciddi anlamda zarar verecektir. Bu sebepten dolayı günlük sekiz ya da dokuz saat kadar uyumanızda fayda vardır. Ayrıca, bu uyku süresi, kesinlikle gece uykusu olmalıdır.

Rahat bir gebelik geçirmek için genel olarak dikkat edilmesi gereken durumlar bunlardan ibarettir. Bunlar, kesinlikle doktor kontrolü ile uyulması gereken davranışlardır. Bu sebepten dolayı son karar verici olarak kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.