Prematüre bebek bakımı ve tüm detaylar!

Prematüre bebek bakımı ve tüm detaylar!

Prematüre bebek bakımı ciddi anlamda özgüven isteyen ve hassas bir bakım gerektiriyor. Bebeklerinizin sağlıklı gelişimi için yeni doğan bebek bakımı ile alakalı bilmeniz gereken bazı noktaları sizlere aktaracağız. Prematüre bebeklerin bakımında bazı zorluklar yaşayabilirsiniz. Örnek verecek olursak eğer, nefes alıp verişleri bile aniden değişebilir. Erken doğan bebeklerin bakımlarında solunumlarını daima gözlemlemelisiniz. Düzensiz bir durum görüldüğünde hemen doktora başvurmanız gerekebilir. Bu kadar önemli olan prematüre bebek bakımı nedir? Yenidoğan bebeğin bakımı nasıl yapılır? İşte detaylar…

Prematüre Bebek Hakkında

Normal bir hamilelik 38 ila 42 hafta sürmektedir. Sizin bebeğiniz 37. aydan önce doğarsa prematüre bebek olarak isimlendiriliyor. Yani erken doğan bebek. Bu bakımdan bu şekilde doğan bebeklerin bakımları bir hayli zordur. Bebeğinizin normal gelişimi anne karnında tamamlanmadığı için sonrasında ciddi bir emek gerekiyor.

Sıcaklık Hakkında

Prematüre bebeğin bulunmuş olduğu oda sıcaklığı 20 ila 40 santigrat derece arasında olmalıdır. Eğer evlerinizde merkezi ısıtma sistemi yer alıyorsa odaların havasını nemlendirin. Bebeğinizin asla sigara içilen bir ortamda bulundurmamalısınız. Sigara hem prematüre bebeklerin hemde normal bebeklere çok fazla zarar verecektir.

Bebek Ziyareti Nasıl Olmalı?

Erken doğam bebekler diğer bebeklere göre çok daha hassasdır. Ek olarak bebeğinizi ziyarete gelen arkadaşlarınız veya akrabalarınız belli bir mesafeden öteye yaklaşmamalı. Ailenizde grip olan kişilerin de sizden ve bebekten uzak durması gerekiyor.

Temizlik 

Prematüre bebeklerin nezle ya da grip gibi virüsleri kapma ihtimali çok daha yüksektir. Bu gibi olası enfeksiyonlardan korunmak için ellerinizi sık sık yıkamalısınız. Ayrıca tek kullanımlık mendiller tercih etmeli, oyuncakları dezenfekte etmeli ve bebeğinizin odasını her zaman temiz tutmalısınız. Sürekli prematüre bebek bakım merkezlerine gitmek yerine, bebeğinize evinizde de böyle bir ortam sağlayabilirsiniz. 

Emzirme 

Prematüre bebeklerin emme refleksleri de diğer bebeklere oranla daha az geliştiği için, emmek için daha fazla zamana ihtiyaçları vardır. Bu nedenle sabırlı olmalı, gün içerisinde daha kısa aralıklarla bebeğinizi emzirmelisiniz. Eğer biberon ya da emzik kullanıyorsanız, uçlarının yumuşak olduğundan emin olun. Bu sırada bebeğinizin nefes alamadığını ya da yüzünün kızardığını fark ederseniz, biberonu veya emziği ağzından çıkarıp sırtına hafifçe vurun. 

Doktora Ne Zaman Gitmelisiniz? 

Prematüre bebek bakımı sürecinde bebeğinizde: 

  • Nefes almada zorluk 
  • Uyumada zorluk 
  • Yüzde renk değişimi 
  • Yüksek ateş 
  • Vücut ısısının düşmesi 
  • Göz hareketlerinde anormallik 
  • Göz ile takip yetisinin kaybolması 
  • Tuvaletini yapamama 
  • Uzun süre ağlama 
  • Az ya da hiç emmeme

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.