Plasenta Nedir ? Bebek İçin Önemi

Plasenta Nedir ? Bebek İçin Önemi

PLASENTA NEDİR? BEBEK İÇİN ÖNEMİ NEDİR?

Çiftlerimizin en büyük sevinç kaynağı bir bebeklerinin olacağıdır. Hamile bireyde (gebe bireyde) bebek yaklaşık 9 ay karnında kalmaktadır. Karnında bebek gelişimini sağlar, beslenir ve vücut fonksiyonları belirlenmeye başlar. Anne rahminde gelişen bebek bir kordon vasıtasıyla beslenmektedir. Bu beslenme sayesinde gelişimini tamamlar. Bu kordona plasenta adı verilmektedir. Doğuma kadar bebek ve anne arasında olan bu bağ hamileliğin ilk haftalarında oluşmaya başlar. Kesin olarak oluşumu 4. Haftaya kadar biten plasenta, bebek ve anne arasında ne önemli bir bağ olmasını sağlar. Bebek ile büyümeye devam eden plasenta hamileliğin son bulması yani doğum sonrası olarak ifade edeceğimiz süreç sonunda uzman doktor tarafından kesilerek atılır. Yaklaşık her anne ve bebeğe göre deşişim göstermesiyle beraber 23 mm kalınlığındadır. 500-520 gram arasında değişen plasenta halk arasında kutsal bir şeymiş olarak görülmektedir. Hatta toprağa gömme olayları devam etmektedir. Bir halk hikayesine göre plasentayı nereye gömersen çocuk orada iş yapacak söylentileri yüzünden üniversite, hastane ve üst düzey kurumların bahçelerine plasenta gömülme vakaları yaşanmıştır. Ancak sadece tıbbi bir atık olan plasentanın ayrışım için tıbbı atık kutusuna atılması daha doğrudur.

Bebek için önemine dönecek olursak plasentaya ulaşan besin ve oksijen taşıyan kan burada birbirlerine karışmadan bebeğin ihtiyaç duyduğu gerekli besin ve oksijeni bebeğe taşır. Bebek bu sayede gelişimini tamamlar. Ayrıca plasentanın bir başka görevi de gebeliğin devamını sağlayan hormonların üretimini de yapmasıdır. Hormonlar sayesinde gebelik devam eder ve bebeğin gelişimi olumlu yönde olur. Ayrıca bebeğin vücut ısısının dengelenmesinin de görevini yapan plasenta hamilelikte bebeğin en büyük yardımcısıdır. Plasenta herhangi bir problem bir sıkıntı yaşamadığı sürece anne-bebek arasındaki en büyük yardımcı olma görevini üstlenmektedir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bir başka yazımızda görüşmek üzere…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.