Normal Doğum ve Yardımcı Yöntemler

Normal Doğum ve Yardımcı Yöntemler

Normal Doğum ve Yardımcı Yöntemler

Normal Doğum ve Yardımcı Yöntemler, Sabır ve merakla geçen 9 ayın sonunda anne adaylarını en çok meraklandıran ise nasıl doğum yapacakları. Buna karar vermiş olsalar bile son dakika işler değişebiliyor. O yüzden her yöntemi bilmekte fayda var. Unutmayın ki insan bilmediğinden korkar.

Genellikle 18-36 yaş aralığındaki annelerin normal doğum yapma ihtimalleri yüksektir. Daha genç veya daha ilerleyen yaşlarda ise normal doğum daha risklidir. Olağanüstü bir durum olmadığı sürece her kadın normal doğum yapmak ister. Çünkü annenin de bebeğin de sağlığı için çok daha avantajlı ve fıtrata uygundur.

Normal Doğum

Gerekli şartlar olgunlaştığında doğumun vajinal yolla gerçekleşmesidir. Doğum vakti geldiğinde gerçek doğum kasılmaları başlar. Daha uzun süreli ve sık aralıklarla gelen doğum sancısı, genelde saatte bir gelen ve 15-20 saniye süren düzenli ağrılar başladığında doktorunuzla temasa geçebilirsiniz.

İlk evrede ağrıların başlamasıyla serviks açılmaya başlar ve 10 cm. kadar açılabilir. İkinci evrede serviks tam olarak açılınca şiddetli ve düzenli kasılmalarla bebek doğum kanalına itilir. Bebek doğum kanalını geçer ve vajinadan çıkar. Üçüncü ve son evrede ise bebek tam olarak dışarı çıkar ve plasentası dışarı çıktığında göbek kordonunun kesilmesi ile doğum tamamlanmış olur.

Suni Sancı

Doğum vakti gelmiş olmasına rağmen sancı başlamamışsa anneye verilen hormonla suni sancı oluşturulur. Ancak bu tekniğin bebek sağlığı için biraz tartışmalı olduğunu söyleyebiliriz.

Epizyolu Doğum

Normal doğum sırasında doğumu kolaylaştırmak ve annede oluşabilecek yırtıkları önlemek için çıkış bölgesine kesi atılmasıdır. Doğumdan sonra tekrar dikilir. Lokal anestezi ile olduğundan acı duyulmaz.

Forsepsle Veya Vakumla Doğum

Bebek itilemez ya da doğum kanalında sıkışırsa forseps denilen aletle bebeğin başı kavranarak dışarı çekilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.