Normal Doğum Nedir? Normal Doğum Nasıl Yapılır?

Normal Doğum Nedir? Normal Doğum Nasıl Yapılır?

Normal Doğum Nedir? Normal Doğum Nasıl Yapılır?

İnsanlarda kadın bireyler (dişi) belirli doğum çeşitlerinden geçerek hamilelik süreci (gebelik süreci) son bulmakta, yeni çocuklarını kucaklarına almaktadırlar. Bu doğum çeşitlerine örnek verecek olursak; normal doğum, sezaryen doğum, suda doğum, epidural doğum, spinal doğumu verebiliriz. Ancak bu doğum çeşitlerini bir başka yazımızda anlatmak gayesiyle şu anlık sizlere normal doğum hakkında bilgiler vereceğiz.

Normal doğum belirli evreler halinde gerçekleşen doğum çeşididir. Toplam 3 evreden oluşmaktadır. Kasılmaların düzenli hale gelmesiyle başlayan evreler plasentanın ayrılması ile sonlanmaktadır.

Birinci Evre

Kadın bireylerin rahim ağzı, doğum sancılarının 6 – 10 dakikada bir düzenli bir şekilde gelmesiyle açılmaya başlar. Rahim ağzında bulunan ve bu ağzı kapatan mukus tıkaç hafif kanlı bir şekilde atılır. Belirttiğimiz bu evrenin en önemli özelliği doğum sürecinin yaklaşık %85-90’ının bu süreçte gerçekleşmesidir. Kısaca söyleyebiliriz ki doğumun en uzun süren evresi birinci evredir.

Hamile birey (gebe birey) bu evreyi kolay atlayabilmek için;

  • Kendini fazla kasmamalı, sürekli pozisyon değiştirmeli
  • Kendisini rahatlatacak aktiviteler yapmalı (müzik dinleme)
  • Ilık duş almalı
  • Hafif ve kısa süreli yürüyüşler yapmalı
  • Nefes tekniklerini öğrenmeli ve uygulamalı

İkinci Evre

Bu evrede doğum artık tam anlamıyla başlamaktadır. Rahim ağzı tam açıldığından artık doğum başlamıştır. Bu evre kadın bireyler (dişi bireyler) için fazlasıyla zor geçmektedir. Çünkü sancılar artmıştır ve artık en üst seviyeye gelmiştir. Birey bu yüzden istemsiz ıkınma hissi başlamaktadır. Bu evre bireyin ilk çocuğunu doğuranlar için yaklaşık bir saat, birden fazla doğum yapmışlar için yaklaşık yarım saat sürmektedir. Bu sürenin uzamaması bebeğin sağlığı açısından önem arz etmesi nedeniyle uzman doktorlar tarafından hamile birey (gebe birey) düzenli kontrol edilmeli hatta yanı başında olması gerekmektedir. Hamile bireyin (gebe bireyin) yaklaşık bir iki kuvvetli ıkınmasıyla bebek dünyaya gelmektedir.

Üçüncü Evre

Bu evrede artık mutlu son yaşanmaktadır. Anne adayı artık rahatlamış ve bebeğini mutlulukla kucağına almıştır. Anne bebeğiyle ilgilenmektedir ancak hala bazı sistemler hala devrededir. Anne ile bebeğin bağlantısını sağlayan plasenta hala anne karnında bulunmaktadır. Uzman kişi tarafından hafif bir masajla plasenta çıkarılır. Bu evre yaklaşık 20-30 dakika arasında gerçekleşmektedir. Eğer anne adayının vajinasında yırtık tespit edilirse hemen dikilir. Hastanın kanama ve diğer faktörleri kontrol edilir ve bu olayla beraber hem süreç biter hem de yeni bebeğimiz artık dünyaya gelmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.