Mutluyum çünkü hamileyim

Mutluyum çünkü hamileyim

Bebek sahibi olmak birçok kadının hayalidir. Özlemle beklenen bu varlıklar ailenin mutluluk kaynağı olmaktadır. Hamilelik sadece kadınlara verilmiş muhteşem bir deneyimdir. Kendi bedeni içinde bir varlığın büyümesi mucizenin ta kendisidir.

Hamileliğin Belirtileri

Hamileliğin belirtilerinden en etkilisi adet gecikmesidir fakat erken yaşanan bazı belirtilerde hamileliğin habercisi olabilir. Hamilelik herkeste farklı belirtilerde gösterebilmektedir. Hatta bazı kadınlar hamileliğin birkaç ayına kadar hiçbir belirti yaşamayabilir. Dolayısıyla klasik belirtiler yaşamayan bir kadın hamile değildir denemez. Bazı anne adayları hamileliğinin farkına varmadıkları için doğum kontrol hapı içmeye devam edebilir. Bu durumda telaş yapılmamalıdır. Araştırmalara göre pek tehlikeli bir durum oluşmamaktadır.

Hamilelik başladığında bedenin iş yükü artar, metabolizma annenin ve bebeğin gelişimini destekleyebilmek amacıyla hızlanır. Bu nedenle kendinizi yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz. Bunun yanı sıra hamilelik sürecinde progesteron denilen hormon daha fazla salgılanmaktadır ve bu hormonun yatıştırıcı etkisi nedeniyle yorgunluk artar. Bu yüzden halsizlik, yorgunluk ve fazla uyuma ihtiyacı hamileliğin ilk aylarında sıklıkla yaşanır. Göğüslerde büyüme ve hassasiyet de gebeliğin belirtilerinden biridir.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli olur

Bebek beklerken en heyecan verici zaman bebeğin cinsiyetinin öğrenildiği andır. Bebeğin cinsiyeti annenin karnına düştüğü andan bellidir fakat ebeveynlerin öğrenebilmesi için biraz daha büyüyüp cinsel organının net görünür hale gelmesi gerekmektedir. Hamilelik döneminde bebeklerin cinsiyeti ultrasonla anlaşılabilir. Cinsiyetin anlaşılması için hamileliğin yaklaşık olarak 13. Hafta civarında olunması gerekmektedir. Ultrasonla cinsiyete bakıldığında bazı zaman yanılmalar da olabilmektedir. Genellikle erkek bebeklerde pek yanılma olmaz. Yalnız Kız bebeklerin cinsiyet tespitlerinde yanılgılar yaşanabilir. Ultrason görüntüsünün dışında farklı testlerle cinsiyet tespiti de yapılabilir. Uygulanan testlerde cinsiyet kromozomlarının yapısı XX olarak görülüyorsa kız bebek olacak demektir. Kromozomların XY şeklinde olması da erkek bebeğin habercisidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.