Hamileyken Diş Çektirmek

Hamileyken Diş Çektirmek

Hamileyken diş çektirmek isteyen kadınlar bu durumun öncelikle zararlı olup olmadığını merak etmektedir. Hamileyken diş çektirme konusunda hekime bilgi vermeli ve doktorun bilgisi dahilinde diş tedavisi görülmelidir. Ayrıca uzmanlar gebelik sırasında diş kontrollerinin sık sık yapılması gerektiğini belirtmektedirler. Planlı bir gebelik düşünen bayanlarda ise gebe kalmadan önce mutlaka bir diş kontrolünden geçerek diş problemlerini tedavi ettirmeleri önerilmektedir. Hamilelik döneminde uzmanların onaylamadığı durumlar ise doğum sonrasına ertelenerek tedavileri yapılmaktadır.

Hamilelikte Diş Tedavisi Yapılabilir Mi?

Hamilelik döneminde beslenme alışkanlıklarındaki değişimler ve hormonlardaki değişimlerden dolayı diş etlerinde kanama ve hassasiyet durumları oldukça sık görülmektedir. Anne adayı dişleri kanasa bile diş fırçalamayı bırakmamalı ve düzenli bir şekilde günde iki kez dişlerini fırçalamalıdır. Diş hekimi önermedikçe kendiliğinden ağız gargarası kullanılmamalıdır. Vücuttaki hormonların değişmesinden en çok diş ve diş etleri etkilenmektedir. Hamilelik döneminde salgılanan tükürüklerdeki asitlerin miktarları diş çürümelerine sebep olmaktadır.  Gebelikte ilk üç aylık dönemde çok acil bir durum olmadığı takdirde doktorlar müdahaleden kaçınmaktadırlar. İkinci üç aylık dönemde ise diğer dönemlere göre daha rahat geçirilen bir hamilelik dönemidir.

Hamileyken diş çektirmek için bu dönemde kadın doğum uzmanınızın onayı ile çekim yapılacaktır. Varsa başka diş sorunlarınız da yine doktorunuzun onay vermesi ile tedavi edilebilecektir. Son üçüncü üç aylık dönemde ise doktorunuz tedaviden kaçınabilir. Artık rahat oturamayacağınız ve bebeğinizin rahat edemeyeceği dönemlerde olduğunuzdan dolayı çok acil bir durum olmadığı takdirde tedaviniz doğum sonrasına ertelenecektir. Hamilelik öncesinde ve hamileliğiniz boyunca diş etlerinizdeki sorunlarla baş edebilmek için dişlerinizi düzenli olarak fırçalamalısınız. Aynı zamanda beslenmenize de dikkat ederek asitli ve diş etlerinize zarar verebilecek yiyeceklerden sakınmalısınız.

Anne adayları hamileyken diş çektirmek konusunda biraz şüpheye düşseler de doktorlar da bu dönemlerde diş çekimi konusunda çok hassas davranmaktadır. Çok acil bir uygulama olmadığı takdirde tedavi için sizi doğum sonrasında çağırmaktadırlar. Kadın doğum uzmanları ile beraber yürütülecek diş işlemlerinde uzmanın onay vermediği durumlarda kesinlikle tedavi yapılmamalıdır. Özellikle ilk üç aylık dönemde kadın doğum uzmanları diş çekimi ve diğer diş tedavilerini önermemektedirler. Diş ağrıları için kullanılması gereken ilaçlar var ise yine kadın doğum uzmanı tarafından onaylanmadıkça kullanılmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.