Hamilelikte Yaptığımız Hatalar Neler?

Hamilelikte Yaptığımız Hatalar Neler?

Hamilelik Dönemi

Hamilelik zamanında özgürlüklerimizin kısıtlandığı bir dönem olarak geçirmemiz gerekebilir. Bu dönemde doğacak olan bebeğin çok sağlıklı olması için ve hayata gözlerini açtığında sıkıntılarla karşılaşmamak için önlemler almamız gerekiyor. Bu bakımdan anne adayları hamilelik dönemlerinde vücutlarına aldıkları her içeriğe, yaptıkları her harekete ve ruh sağlığına dikkat etmeli.

Bu bakımdan hamile olduğumuz zamanlarda birçok durumdan fedakarlık yapıp, kendimizi özellikle bazı noktalarda kısıtlamamız gerekiyor. Sizlerde en çok nerede yanlış yaptığınızı veya nereden kendinizi kısıtlamanız gerekiyor diye merak ediyorsanız, hemen açıklayalım.

Hamilelikte İlaç

Hamile olduğunuz zamanlarda mutlaka ilaç tüketiminde dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü anne adaylarının aldığı ilaçlar göbek bağı ile bebeklere doğrudan ulaşır. Kısacası hamileyseniz eğer başınız bile çok ağrısa bebeğinizi düşünerek hareket etmeniz gerekiyor. Yanlış ilaç kullanımının bedeli çok ağır olabileceğini unutmayın.

Sigara Tüketimi

Hamile olduğunuz dönemlerde sigara kullanımı çok fazla zarar teşkil edecektir. Şöyle kısaca bahsetmek gerekirse eğer, sigara kullanımı sizlere zaten büyük zarar verirken, daha tam gelişmemiş bir bebeğe verdiğiniz zarar sizin aldığınız zararın yaklaşık on katı olarak bilinir. Bu bakımdan bebeklerinizin sağlığını düşünüyorsanız eğer hamilelik dönemin de özellikle sigara içmeye ara verin.

Ağır Kaldırma

Hamilelik dönemlerinde en fazla dikkat edilmeyen bir diğer konu ise ağır kaldırmak oluyor. Sizler ağır eşya kaldırdığınız sürece bebeğinize zarar verebileceğinizi biliyor musunuz? Ağır eşyalar dengeyi bozan bir etmen olarak bilinir. Ağırlık kaldırmak ciddi sakatlanmalara da yol açabileceği için, mutlaka hamilelik dönemlerinde ağırlık kaldırmaktan kaçının. Yada eşiniz ile yakınlarınızdan sizin yerinize kaldırmalarını rica edin.

Sosyal hayatınızı koruyun

Sosyal hayatınızdan kopmayın. Sosyal hayatınıza devam edin ancak önlemler doğrultusunda. Çünkü sizin ruh sağlığınız bu dönemlerde çok fazla değerlidir. Ruh sağlığı güzel olmayanın bedenen sağlığı da yerinde olmaz. Ciddi sakatlanmalara yol açacak durumlar dışında sosyal hayatınıza eskiden olduğu gibi, arkadaşlarınızda veya eşiniz dostunuzla eğlenmenize devam edin.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
hamilelik

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.