Hamilelikte Uçuk Neden Çıkar

Hamilelikte Uçuk Neden Çıkar

Hamilelikte Uçuk Neden Çıkar?
Hamilelik döneminde anne adayları pek çok sağlık problemi ile karşılaşabilir. Bunlardan en yaygın olanı ise halk arasında uçuk olarak bilinen “Herpes Simpleks” rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık annenin cilt veya mukozalarında meydana gelen içleri su dolu baloncuklardır. Herpes Simpleks ya da uçuğun sekiz tane tipi olsa da genel olarak 3 tipi yaygın olarak gözlenir. Bunlardan en yaygın olanı dudak kenarında görülen HSV 1, diğeri yani HSV 2 ise genital bölgede görülür. HVS 3 olan üçüncü tür ise sinir sistemine yerleşen bir virüs olarak gözükür ve beraberinde zona rahatsızlığına sebebiyet verebilir.
Uçuklar Neden Oluşur?
Hamilelik sürecinde uçuğun oluşmasının özel bir nedeni yoktur. Hamilelikte uçuk çıkmasının nedeni olarak belki stres ve gerginliği örnek gösterebiliriz. Stres ile zayıflayan bağışıklık sistemi, uçuğa neden olabilir. Stresten kaynaklanan uçuklar ise genel olarak dudak kenarlarında oluşur. Sadece hamilelik değil, normal süreçte de stres, gerilim ya da korku anında dudak kenarlarında bu uçuklara sıkça rastlanır.
Hamilelikte Çıkan Uçuk Bebek İçin Zararlı Mıdır?
Eğer hamilelikten önce de uçuk probleminiz varsa vücudunuz bu virüsü tanımış olduğu için bağışıklığınız da var demektir. Fakat ilk kez hamilelik döneminde uçuk problemi ile karşılaşan anne adayları için bu uçukların geçmesi daha uzun sürebilir. Bu uçukların bebeğe bir zararı yoktur ve bağışıklık sisteminin iyi olmadığı anne adaylarında bazı destekler ile ortadan kaybolabilir.
Ağız kenarı oluşan uçuklarda olduğu gibi genital bölgede oluşan uçuklar da bebeğe zarar vermez. Fakat normal doğum yapma kararı alan anneler için bu durum sakıncalı olabilir. Genital bölgesinde uçukları olan anne adayı normal doğum yaptığı sırada bu virüsler bebeğe de aktarılabilir. Dolayısıyla bu durumun öncelikli olarak bir uzman tarafından kontrol edilmesi gerekir. Uzmanlar gerek gördüğü durumlarda bu uçukları tedavi ederek kontrol altına alırlar.
Hamileyken Uçuk Oluşumu Nasıl Engellenir?
Öncelikle uçuk oluşumuna sebep veren çoğu şeyi bilmediğimiz için bu soruya kesin bir yanıt da veremeyiz. Fakat dikkat edilmesi gerekilen en önemli şey elbette ki bağışıklık sistemidir. Bu süreçte bağışıklık sistemini kuvvetli tutmalıyız ve bebek için en sağlıklı yiyecekleri yemeliyiz. Bunun dışında kişisel temizlik ve bakıma da önem vermek gerekiyor. Bu tür önlemlere dikkat edildiği takdirde uçuk çıkmasını tamamen engelleyemeseniz de, en azından biraz da olsa önlemiş olursunuz.
Yabancılarla Tokalaşmayın
Hamilelik döneminde anne adayının bağışıklık sistemi zayıf düşebilir. Aynı zamanda anne adayı psikolojik olarak iniş ve çıkışlar da yaşayabilir. Doğal olarak bu süreçte uçuk çıkması ihtimali de artmış olur. Hamile olan bireylerin olabildiğince tokalaşma, öpüşme ya da kişisel bakım eşyalarını ortak kullanma gibi durumlardan kaçınması gerekir. Örneğin başkasının havlusunu kullandığınız zaman istemeden de olsa o kişinin suratındaki bakterileri almış olabilirsiniz. Dolayısıyla hamile olan anne adaylarının en dikkat etmesi gereken şeylerden birisi de diğer insanlarla çok fazla iletişim halinde olmamasıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.