Hamilelikte Uçuk Çıkması Bebeğe Zarar Verir mi

Hamilelikte Uçuk Çıkması Bebeğe Zarar Verir mi

Hamilelikte uçuk çıkması hakkında bilgiler vereceğiz. Hamilelikte uçuk neden çıkar? Sorusunu kendisine soran anne adaylarına özel olarak burada cevaplar yer alacaktır. Hamilelikte uçuk çıkmasına neden olan durumlar, değişkenlik gösterebilmektedir. Hamilelikte uçuk çıkması, anne adaylarını bir hayli rahatsız etmektedir.

Hamilelik uçuk çıkması, ciddi bir problem olarak görülmemektedir ama hamilelik bu durum esnasında olduğundan dolayı anne adayları için kafa karıştırıcı bir hal alıyor. Bundan dolayı da anne adaylarının kafalarında birçok soru meydana gelmektedir. Hamilelikte uçuk niçin olur? Hamilelikte uçuk çıkması sağlıksız mı? Uçuk çıkması, bebeğe zararlı mıdır? Gibi soruları sormaktadır ve cevabını aramaktadır.

UÇUK ÇIKMASINI TANIMAK ÖNEMLİDİR

Uçuk, herpes simplex adı verilmiş olan bir virüsün etkisini göstermesi sebebiyle meydana çıkmaktadır. Bu virüs, vücudunuzu etki altına aldığı zaman hep kalır ve vücudunuzun bağışıklık sisteminin güçsüzleştiği, bünyenizin zayıfladığı zamanlarda meydana gelir. Stres yapmanız da uçuğun ortay acıkmasına sebebiyet verecektir. Gebelik sırasında uçuk çıkması, genel olarak vücudun gösterdiği direnç seviyesine bağlı olarak yaşanır.

VÜCUDUNUZ HASSASTIR

Hamilelik sırasında vücudunuz da strese bağlı birçok olaylar yaşanır ve hassas anlar meydana gelir. Bundan dolayı da eğer uçuk virüsü vücudunuzda zaten yer edinmişse, direncinizin düşüş gösterdiği zamanlarda uçuk problemini yaşayabilirsiniz.

Hamilelik sırasında uçuk çıkması, bebeğinize zarar verebilir mi?

Daha evvelden de uçuk problemi sizlerde etkisini gösterdiyse, vücudunuz artık bu virüsü tanımakta olduğunu ifade etmek doğru olur. Daha önce uçuk problemi yaşamanızla beraber bağışıklığınız bu virüse karşı güçlüdür fakat ilk defa hamile olduğunuz esnada uçuk problemiyle başa çıkmaya başladıysanız, sizi rahatsız edebilir belki ama bebeğinizle alakalı herhangi bir sağlık problemini peşinde getirmez. Zaman geçtikçe doktorunuza başvurmanız sonrasında uçuk çıkmasıyla alakalı aldığınız ilaçları kullanmanız, uçuğun ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Genital bölgede uçuk varken normal doğum yanlış olabilir

Genital bölgede uçuk meydana geldiğinde de bebeğiniz herhangi bir sıkıntı yaşamaz fakat normal doğum isteyen anne adaylarının sıkıntı yaşamasına sebebiyet verebilir. Normal doğum yaparsanız bu şekilde, virüs bebeğinize geçebilir. Bu sebepten dolayı, genital bölgede meydana gelen uçuğun, doktorunuz tarafından ilaç desteğiyle ortadan kaldırılması önemli bir detaydır.

Hamilelikte uçuk çıkmasına hangi yöntemler tedavi etkisi yapar?

Uçuk ile alakalı kullanılmakta olan bazı antiviral ilaçlar bulunmaktadır. Hamilelikte bu uçuk kreminin kullanılması doğru mudur? Size bu sorununda cevabını vereceğiz.

DOKTORA BAŞVURMADAN, UÇUK İLACI KULLANMAYIN

Bu ilaçları doktorunuza başvuru yapmadan evvel kullanıldığı zaman sağlık problemlerini peşinde getirebilir. Hamilelik sırasında vücudunuzun direncinin zayıflaması dolayısıyla, her ne kadar basit krem ilacı olarak görülse de bunlar size negatif yönde etki edebilir.

SARIMSAK KULLANABİLİRSİNİZ

Uçuk çıkmasının tedavisinde kullanılabilecek bitkisel yöntemlerde bulunmaktadır. Bu bitkisel tedavi yöntemlerini hamilelik döneminizde kullanabilirsiniz. Örnek verecek olursak uçuk çıkan bölgeye, antibiyotik etkisine sahip sarımsak sürmek, durumun yayılmasına engel olabilmektedir. Yine uçuğun çıktığı noktayı nemlendirmek, kurumamasına yardımcı olmak da daha kolay iyileşmesine fayda sağlayabilmektedir.

HAMİLELİKTE UÇUK ÇIKMAMASI İÇİN NELER YAPILMALI?

Hamilelikte uçuk çıkmaması için günlük hayatınızda dengeli ve yeterli beslenmelisiniz. Diğer yandan hijyenik açıdan da dikkat etmeniz konular vardır. Yüzünüzü, elinizi her zaman düzenli şekilde yıkamanız, temizlemeniz bu virüsün yayılmasını engelleyecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.