Hamilelikte Tomografi Çektirmek

Hamilelikte Tomografi Çektirmek

Hamililikte tomografi çektirmek konusunda her anne adayı tehlikelerini merak etmiştir. Hamilelik döneminde tomografi çektirmenin uygun bir tarama yöntemi olmadığı bilinmekte ve röntgen cihazından daha gelişmiş cihaz olması nedeniyle gebelikte zararları da oldukça fazladır. Bu gelişmiş cihaz sayesinde beyin, kalp, mide, bağırsak, kol, bacak ve diğer organlarda en ince ayrıntılar bile gözlemlenebilmektedir.

Hamileler Tomografi Cihazında Radyasyon Alırsa Ne Olur?

Tomografi istenmesinin sebebi hızlı taramalar yapıyor olmasıdır. Bu sebeple acil vakalarda da sıkça tomografi çekilmektedir. Bilgisayar ortamında da anında sonuç alınabilinmesinden dolayı doktorların tercih etmiş oldukları bir yöntemdir. Radyasyon oranı her ne kadar azaltılmış olsa da hamilelikte tomografi çektirmek iyi bir adım değildir. Annenin acil bir durumu ve hayati tehlikesi olduğu durumlar dışında hamile iken tomografi çektirmek uygun değildir. Bazı bayanlarda da gebelik durumunun bilinmemesi ile birlikte tomografi çektirilmesi durumu mevcuttur. Hamile olduğunu öğrendikten sonra hamilelikte tomografi çekindiğini doktor takibinde mutlaka bildirmesi gerekmektedir. radyasyona sürekli maruz kalan bebekler için doktorlar genellikle gebelik sonlandırma yöntemine gitmektedirler.

Uzmanlar sıkça maruz kalınan bu ışınlardan alan çocukların engeli doğma durumunun fazla olduklarını belirtmiş olsalar da çoğu anne adayı gebeliğini sonlandırmayı kabul etmemiştir ve sonuçlarında ise yapılan araştırmalar ve tecrübeler ile radyasyona sıkça maruz kalınan gebeliklerde bebeklerde engelli ya da özürlü doğmuş oldukları görülmektedir. Radyasyondan etkilenmiş bebeklerde görülebilecek riskler ise şu şekildedir; kan kanseri olma riski yüksektir, Tiroid kanserine yakalanma riski yüksektir, beyin ile ilgili bir etkileşim olduğunda ise zeka gerilikleri görülmekte, bazı bebeklerde böbrek ve karaciğer sorunları, beyinin etkilenmesi durumunda kafa çevresinde küçüklükler oluşmakta, ileri yaşlarda kısırlıklar görülmekte ve gerilikler oluşabilmektedir. Bu sebepten ötürü gebelik şüpheniz var ise, hamilelik için tedavi görüyorsanız mutlaka tomografi çekinmeden önce bir gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

Gebeliklerde daha çok MR çekildiği görülmektedir. MR’ da radyasyon olmadığından dolayı doktorlar gerek duyduklarında anne karnındaki bebeklerde dahi MR yöntemi ile teşhis koyabilmektedirler. Tomografilerde fetus için zararlı olan dozlar uygulandığından dolayı gebelikte çekilmesi uygun değildir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.