Hamilelikte Temizlik Yapmak

Hamilelikte Temizlik Yapmak

Gebelik döneminde annelerin en fazla dikkat ettikleri konulardan birisi de temizliktir. Gebelik döneminde temizlik kuralları hakkında detaylı araştırma yapan annelerimiz, bu süreçte kozmetik ürün kullanımlarının ne yönde olması gerektiği, banyo düzeni ve en önemlisi de ağız ve diş bakımlarının nasıl yapılması gerektiğini araştırmaktadır. Birçok internet adresinde aynı bilgilere ulaşılsa da, çok zorlu geçen bu süreçte anne adaylarımız tek bir bilgi ile hareket etmek istememektedir.

Gebelik döneminde temizlik kuralları hakkında yaptığımız araştırmalarımızda, öncelikli olarak uzman hekimlerimizin tavsiyelerinden yola çıkarak siz değerli takipçilerimize faydalı olmayı amaçlıyoruz. Burada yazılı olan bilgiler, birçok kadın doğum doktoru tarafından annelere tavsiye edilen ve anne adaylarının da onaylayarak tavsiye ettikleri bilgilerdendir.

Gebelikte Banyo Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Gündelik hayatta hem erkek hem de kadınların en fazla dikkat ettiği nokta, temizliktir. Fakat, hamilelik döneminde bu kurala biraz daha dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü, anne adaylarının gebelik sürecinde aldıkları kilolar ve ciddi manada değişen hormonları, onların gün boyu terlemelerine neden olmaktadır. Bundan dolayı da alınan duşların sayısı bu süreçte biraz artmaktadır. Alınan duşlarda, herhangi bir zarar görülmemektedir. Fakat, duş alınan suyun sıcaklığının kesinlikle 37 dereceyi aşmaması gerekmektedir. Ayrıca, duşta geçirilen sürenin 10 ya da 15 dakika arasında olması çok önemlidir. Bunun beraberinde, anne adaylarının duş alırken kayıp düşmemeleri için de belirli önlemlerin alınmasında fayda vardır. Banyo sonrasında ise kan basıncının ve tansiyonun düşmesine karşılık, belirli bir süre hamilelerin dinlenmesi gerekmektedir.

Gebelikte Ağız ve Diş Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Gebelik döneminde her anne adayı, kalsiyum eksikliği ile karşılaşmaktadır. Vücuttaki mevcut kalsiyum miktarının azalmasından dolayı da, anne adaylarının dişlerinde çürümelere çok sık rastlanmaktadır. Tüketilen besinin türü ne olursa olsun, her öğünün ardından dişlerin organik diş macunları yardımı ile fırçalanmasında fayda vardır. Ayrıca, varsa diş çürüklerinin tedavisi için de, uzman bir diş hekimine başvurulması gerekmektedir. Gebelikte diş rahatsızlıkları ile karşılaşan anne adaylarının en merak ettiği noktalardan birisi de, diş çekiminin yapılıp yapılamayacağıdır. Öncelikle, birçok kez hamile bayanların diş çekimlerinin yapıldığını görmekteyiz. Fakat, gebelikte radyasyon alınmasının yasaklandığı için, diş röntgeni çekimi yapılmamaktadır. Bunun dışındaki tedaviler, doktorların uygun görmesi halinde yapılabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.