Hamilelikte Sigara Kullanımının Zararları Nelerdir?

Hamilelikte Sigara Kullanımının Zararları Nelerdir?

Hamilelikte Sigara Kullanımının Zararları Nelerdir?

Günümüzde birçok nedenlere bağlı olarak genç yaşlardan itibaren sigara kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. İnsanların zararlarını bile bile bağımlısıyım tabiri kullanarak sigara kullanmaktadırlar. Bu durum sigara içen insanlarda büyük olumsuz etkiler bırakmaktadır. Sadece psikolojik değil aynı zaman da birçok solunum hastalığına da sebep olmaktadır. Özellikle hamile bireylerde (kadın bireylerde) hem kendisine zarar vermekte hem de taşıdığı bebeğe fazlasıyla zarar vermektedir. Bu zararlara örnek verecek olursak;

  • Normal koşullarda bebeğin anne karnın da geçirdiği süre 38-40 hafta iken sigara içen hamile bireylerde (gebe bireylerde) bu süre daha da kısalmaktadır. Bu da erken doğan bebeğin gelişiminde büyük etkiler bırakmaktadır.
  • Bebeğin anne rahminde sigaradan etkilenerek ani ölebilmektedir.
  • Doğum sırasında açılması gereken su kesesinin olması gereken zamanda daha önce açılmaktadır.
  • Anne karnında bebeğin kan yolu ile aldığı oksijen ve besinin sigara nedeniyle azalması bebeğin akli ve bedeni gelişiminde gerilemeye neden olmaktadır.
  • Doğum sonrasında doğan bebeğin solunum sıkıntısı çekmektedir.
  • Sigarada bulunan nikotin nedeniyle damar büzücü ve daraltıcı etiketler sonucunda hamile bireyin (gebe bireyin) sık sık tansiyonunun yükselmesine kısaca hipertansiyon hastalığı olmasına neden olmaktadır.
  • Anne adayının lohusalık döneminde sigara içmesiyle süt miktarında azalmalara sebep olmaktadır.
  • Anne karnında bebeğin sigaradan etkilenerek gelişiminde olacak gerilemeler sebebiyle oldukça zayıf doğmaktadır.
  • Ayrıca sigara zeka geriliğinde büyük rol oynamaktadır. Uzman kişiler tarafından yapılan araştırmalara göre çocuk okula başladığı zaman, sigara içmeyen annelerin çocukları daha çabuk okuma-yazmayı öğrenirken sigara içen annenin çocuğu bu konuda zorluklar çekmekte olduğu açıklanmıştır.

Sigaranın zararını sizler için anlattık. Sadece gebeyken içmeyin diye bir algı oluşmamalı. Asla hiçbir birey sigara kullanmamalı, çevresindekileri de uyarmalıdır. Sağlıklı yaşamak isteyenlere en büyük tavsiyemiz budur. Ancak gebeyken içmek sadece sizi değil hem de taşıdığınız bebeğin sağlığını büyük ölçüde olumsuz etkilemektedir. Bunun için yazımızın sonu olarak size bu konuda dikkatli olmanızı rica ederiz. Sağlıklı günler!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.