Hamilelikte Röntgen Çektirmek Bebeğe Zarar Verir mi

Hamilelikte Röntgen Çektirmek Bebeğe Zarar Verir mi

Hamilelikte röntgen çektirme konusu zararları nedeniyle uygun görülmemektedir. Hamilelik sürecinde veya hamile olduğunuza dair şüpheniz varsa doktorunuza hamileliğiniz hakkında bilgi vermeniz gerekiyor. Gebelik sürecinde röntgen çektirmek, anne karnındaki bebeğin ölümüne, büyüme ve gelişme geriliğine hatta kansere dahi sebep olabilmektedir. Bu zararlar ise gebeliğin hangi döneminde bu zararlı ışınlara maruz kaldığınıza ve de radyasyonun dozuna göre değişiklik göstermektedir.

Hamilelikte röntgen çekimi özellikle hamileliğinizin ilk 14 gününde iseniz bebeğe ağır hasarlar verebilmektedir. Çünkü bebekler ilk 14 gün içerisinde radyasyona karşı aşırı hassas bir dönemdedirler. Böyle bir zamanda röntgen filmi çektirdiğiniz takdirde gebelikler ya sona ere ya da normal devam eder bu radyasyonun dozuna göre değişiklik göstermektedir. İlk 14 günden sonra ise radyasyon çekindiğinizde bebeğinizde zeka gerilikleri, beyin ve göz de anomaliler ve büyüme gerilikleri görülmektedir. Radyasyona karşı bebekleriniz 20-25 haftadan sonra daha dirençli olabilmektedirler.

Radyasyonun Bebeğe Zararı Nedir?

Anne karnında iken radyasyon almış çocukların büyük çoğunluğunda kanserlere yakalanma riski daha fazladır. Bu durum yine bahsettiğimiz gibi radyasyonun derecesine bağlıdır. 5 rad ve altındaki dozlarda bebeğinize hiç bir zarar gelmemektedir. Yok denecek kadar az bir miktardadır. Doktorunuz gebe olduğunuzu bildirdiğiniz halde yine röntgen çektiriyor ise 5 rad sınırlamasını hesapladığından dolayı gebeliğiniz açısından bir endişe olmadığını görmektedir. Röntgen filmini çektirdiğinizde ise sizlere kurşundan yapılmış olan örtüler giydirilmekte ve bu sayede bebeğinize radyasyon geçme ihtimali azaltılmaktadır.

Hamilelikte röntgen 5 rad üzerinde olduğu takdirde gebeliğiniz açısından yukarıda bahsettiğimiz ihtimaller doğmaktadır. Onun dışında genellikle 5 rad’ın altında radyasyona maruz kalındığından dolayı herhangi bir olumsuz etki yaratmamaktadır. Gebe olduğunuz bilmeden röntgen çektirdiğinizde ise öncelikle doktorunuzdan radyasyon miktarını öğrenmelisiniz. Eğer 5 rad’ın altında ise bebeğiniz açısından bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Ama yine endişe halinde iseniz bir radyasyon fizikçisine bebeğinizin maruz kaldığı radyasyon miktarını hesaplatabilirsiniz. Yine ikna olmayıp gebeliklerini sonlandıranlar olsa da 5 rad’ın altında bir radyasyon alındı ise böyle bir sonlandırmaya gerek yoktur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.