Hamilelikte Oruç Tutulur mu

Hamilelikte Oruç Tutulur mu

Ramazan ayına girmemiz ile birlikte, oruç hakkında birçok soru tekrar gündeme gelmeye başladı. Orucun kimlere farz kimlere farz olmadığı konularında birçok soru ortaya atılırken, hamilelikte oruç tutulup tutulamayacağı hakkında da merak edilen bazı konular bulunmaktadır. Bireyler genellikle hamilelerin oruç tutup tutamayacağı ya da lohusalık döneminde oruç tutulup tutulamayacağı gibi konularda dini kaynaklara yönelmektedir. İslamın şartlarından birisi olan orucun kimlere farz kimlere farz olmadığına bakacak olursak; şu maddeler karşımıza çıkacaktır.

  • Orucun farz olduğu kişiler: Oruç tutma vazifesi kendisine farz olacak kişilerin müslüman olması, ergenlik çağına girmiş ve akıl sağlığının yerinde olması, oruç tutmaya gücünün yetebiliyor olması, engel mazeretinin bulunmaması ve seferi yani yolcu olmaması gerekmektedir. Bu şartları taşıyan kişiler için oruç farzdır.
  • Oruç kimlere farz değildir?: İslam’a göre orucun farz olmadığı kişiler; yolcular, hasta olanlar, hamileler, çocuk emzirenler, zor ve meşakkatli bir işte çalışanlar ve yaşlı olanlardır. Bu şartları taşıyan kişiler için oruç farz kılınmamıştır.

Hamilelikte oruç hakkında merak ettiği konular olan anne adayları, buradan da anlayacağı üzere oruç kendileri için farz kılınmamıştır. Dini boyutun yanı sıra; bebeğin anne karnında iyi bir şekilde gelişebilmesi açısından da orucun bazı olumsuz etkileri olabilmektedir. Bundan dolayı doktorlar tarafından hamilelerin oruç tutması tavsiye edilmemektedir.

Hamilelikte Oruç Tutanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Tüm bu durumlara rağmen hamilelik döneminde oruç tutmak isteyen anne adayları varsa, dikkat etmeleri gereken bazı durumlar vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Uyku saatiniz ne olursa olsun; gece sahura kalkmalı ve dengeli bir şekilde beslenmelisiniz.
  • Tükettiğiniz besinlerin aşırı şekerli veya yağlı olmamasına dikkat edin.
  • Eğer emzirdiğiniz bir dönemdeyseniz, doktorunuzdan destek almayı ihmal etmemelisiniz.
  • Tükettiğiniz besinlerde protein miktarının yükselmesini sağlamak için et, yumurta, balık, tavuk ve kurubaklagillerin tüketimine özen göstermeye çalışın.
  • Mevsimine uygun olarak meyve ve sebzeleri tüketmeyi ihmal etmeyin.
  • Özellikle emziren annelerin oruç tuttukları zamanlarda, en az 3 litre su tüketmeleri gerekmektedir.

Lohusalık Döneminde Oruç Tutulur Mu?

Lohusalık döneminde oruç tutmak ya da bu dönemde orucun kişilere farz olup olmadığı gibi konularda birçok durum bizlere yöneltilmektedir. Araştırma yapıldığı zaman, lohusalık döneminde kadınların tekrar hasta oldukları ve vücutlarının gebelik dönemindeki etkilerinden arındığı görülmektedir. Hastalık sürecinde de dini görevler yerine getirilemediğinden dolayı, uzmanların bu süreçte oruç tutulmasını sakıncalı buldukları karşımıza çıkmıştır. Ayrıca bazı kaynaklarda, lohusalık döneminde oruç tutmak haram şeklinde açıklamalar da bulunmaktadır.

Hamilelikte oruç tutmak isteyen anneler için hazırladığımız bu makalede, tamamen araştırmalarımıza dayalı bilgiler sizlere aktarılmıştır. Eğer tüm bu bilgilendirmelere rağmen oruç tutmakta direniyorsanız, öncelikle bir doktora başvurmanızda fayda vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.