Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Anne adayları, özellikle ilk üç ayda farklı çeşitlerde mide bulantıları yaşayabilirler. Kimi anne şiddetli mide bulantıları yaşarken, bazılarında bu duruma hiç rastlanmayabilir. Mide sıkıntıları üç aydan sonra hafiflemeye başlasa da, hamileliğin ilk dönemlerinde çok can sıkıcı olabilir. Peki hamilelik döneminde anne adaylarının midesi neden bu kadar sık bulanır?

 

Hamilelikte Mide Bulantısına Sebep Olan Durumlar?

 

Araştırma sonuçlarına göre mide bulantıları ve kusmalar genel olarak aşağıda verilen durumlar yüzünden tetiklenmektedir:

⁃              Boş mide yani açlık, kan şekerinin düşük olması

⁃              Kuvvetli kokular

⁃              Hormon değişiklikleri ya da dengesizlikleri

⁃              Sindirim sisteminde hamilelik döneminde meydana gelen değişimler

⁃              Yağlı besinler

⁃              Çok tatlı ya da şekerli yiyecekler

⁃              Vitamin ve mineral eksikliği

⁃              Hareketsizlik ya da çok yorgunluk

⁃              Stres ve gerilim

Mide bulantıları genel olarak on iki hafta kadar sürmektedir. Uzmanlar on dördüncü haftadan sonra devam eden mide bulantılarının çözülmemiş duygusal sorunlar ile tetiklendiğini söylüyor.

 

Hamilelik Döneminde Mide Bulantıları Nasıl Azaltılır?

 

Hamilelik döneminin başlarında östrojen ve de progestreron seviyeleri büyük bir hızla artar. Bu ilk dönemler yeni bir can yaratılması için oldukça sıkı dönemlerdir ve vücut da çok yorulur. Yeteri kadar dinlenip, yediklerimize dikkat edersek hamilelik dönemi bir nebze olsa da kolaylaşabilir. Bunun dışında ise birkaç basit yöntem ile mide bulantılarını hafifletebiliriz. Peki neler yapılabilir?

– Öncelikle derin ve yoğun kokulardan uzak durulması gerekir. Özellikle de sigara ve parfüm kokuları mide bulantısına neden olan başlıca kokulardır.

– Yeteri kadar hareket etmemek yine bulantıya sebep olabilir. Mide bulantısı yaşadığınızda ufak adımlar atarak hareketlenebilirsiniz.

– Ufak miktarlarda ama sıkça bir şeyler yiyebilirsiniz. Protein ve karbonhidrat alımı mide bulantısını bastırabilir.

– Badem ya da muz gibi atıştırmalıklar yine bulantılara iyi gelebilir.

 

Mide Bulantısı Olmasın Diye Neler Yapılabilir?

 

Hamilelik döneminde illa ki mide bulantıları görülecektir. Fakat alacağımız birkaç tedbir ile yaşanmalarını az da olsa engelleyebiliriz.

 

Egzersiz

 

Hamilelik dönemi öncesi ve boyunca düzenli olarak hafif egzersizler yapmak, mide bulantı gibi problemlerin yaşanmasını bir nebze de olsa önleyebilir. Bu dönemde gün aşırı dışarı çıkıp temiz havada yürüyüş yapabilir. Böylelikle hormon sorunlarından da kurtulmuş olursunuz.

 

Zencefil

 

 Zencefil bu dönem birçok formda tüketilebilir. Zencefilin çayını yapabilirsiniz ya da yemeklere de koyabilirsiniz. Taze zencefili çorbalara ya da salataların üzerine serpebilir, yemeklere lezzet katabilirsiniz. Aynı zamanda mide bulantısına da iyi gelir.

 

Nane ya da Narenciye Kokuları

 

Çoğu anne adayı bu zorlu süreçte bazı kokulardan rahatsızlık duyabilir ve mide bulantısı yaşayabilirler. Bazı kokular ise mide bulantısına tamamen iyi gelir. Özellikle nane ve de narenciye kokuları, bu dönemde oldukça yardımcı olabilir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.