Hamilelikte Hurma Yemek

Hamilelikte Hurma Yemek

Hamilelikte hurma yemek bu hassas döneme fayda sağlar mı? Diye kendi kendine düşünen anne adayları için cevapları vermeye hazırız. Hamilelikte hurma yemek ile alakalı birçok önemli bilgiyi sizlerle paylaşacağız. Hurma yemek, gebelik sırasında nasıl etkiler gerçekleştirir bunları sırasıyla açıklayacağız.

Hurma, normal şartlarda herkes tarafından bilinen ve sağlıklı bir besin kaynağıdır. Çoğu insan tarafından da hurma, sevilerek tüketilen meyveler arasında yer almaktadır. Bütün insanlar için faydaları bulunmaktadır ve hamile olan anne adayları için de farklı bir önem taşımaktadır. Hamilelikte hurma yemek, ne kadar faydalı? Gebelikte hurma yemek sağlıklı mı? Sorularının cevaplarını merak ediyorsunuz, eminiz.

HURMANIN FAYDALARINDA NE VAR?

Hamilelik döneminde hurma yemenin en önemli sağlığa olan etkilerini ifade etmeden evvel, meyvenin özelliklerini bilmek önemlidir. Potasyum, magnezyum, manganez, demir, protein, bakır ve B1, B3, B2, C, A1 vitaminlerini içermektedir. Bu özelliğiyle oldukça sağlığa yararlı olduğu açık bir şekilde belli. Karbonhidrat vardır ama bu karbonhidrat direkt olarak vücuda faydalıdır. Lif derecesi gerçekten çoktur. Lifin çok olması dolayısıyla sindirim sistemini düzene sokmaktadır ve tokluk hissi vermektedir.

Flavonoid ve karotenoid gibi antioksidanları içeren hurma, bu antioksidanlar sayesinde göz ve Alzheimer gibi hastalıkların önüne geçmek de yardımcı oluyor. İçerisinde barındırdığı Folik asit aracılığıyla hem gebe kalmayı hem de gebelik döneminde bebeğin daha sağlıklı bir şekilde gelişim sağlamasını kolaylaştırıp yardımcı oluyor.

Fenolik asidin bir özelliği ise kalbe sağlık vermesidir. Kanser olma riskini en aza çekmeyi başarıyor.Tok tutma özelliğinden dolayı kilo vermeye de destek olan bir besin öğesidir.

Hamilelikte hurma yemek, sizlere ifade ettiğimiz faydalardan başka sağlıklı olayları da peşinde getirebiliyor. Bu özelliklerden en önemlisi olarak sizlere, rahim açıklığını arttırmasını örnek olarak gösterebiliriz. Rahim açıklığında artışı sağlamasıyla beraber doğum zamanı geldikçe rahim açılır, suni sancı veya herhangi bir şeyin beklemesi yapılmadan normal ve kolay bir doğum gerçekleştirilebilir.

PEKİ HURMA HAMİLE OLAN ANNE ADAYLARINA NASIL YARDIMCI OLUYOR?

Hurmanın içinde oksitosin yer almaktadır. Oksitosin, rahim ağzının dışardan verilmesi planlanan etkenlere gerek duyulmamasına ve kolay bir şekilde açılmasına yardımcı olur.

DOĞUM SANCISI EN AZA İNER

Hurma sayesinde hiç yüksek bir sancı beklemeden hamile olan kadınlar doğumları zamanında fazla bir sancı yaşamadan bebeklerini dünyaya getirebilirler. Hurmanın tüketilmesiyle beraber doğum zamanında çekeceğiniz sancıların en aza inmesi hakkında yapılan araştırmalar mevcut. Bu araştırmalar sonucunda da bu bilgiler kesin olarak kanıtlanıp onaylandı.

34. HAFTADA TÜKETİN

Doğumunuzu daha kolay kılacak olan hurma meyvesini, doğumunuza az bir süre kala tüketmek gerekiyor. Öneriler arasında hamilelik döneminizin 34. haftasında bu meyveyi tüketmeye başlayabilirsiniz. Tüketmeden önce, kesinlikle doktorunuza sormanız da gerekmektedir.

Bazı iddialar arasında hamilelik esnasında yenilen hurmanın düşük yaptırdığı yer alıyor. Bu konuyla alakalı tıbbi çerçevede herhangi resmi bir bilgi bulunmadığından sizlere vereceğimiz bilginin de kirlilik olacağı düşüncesindeyiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.