Hamilelikte Grip Aşısı Yaptırmak

Hamilelikte Grip Aşısı Yaptırmak

Hamilelikte grip aşısı yaptırmak, herkes tarafından merak edilen bir konu. Hamilelik esnasında grip aşısı yaptırmak, sağlıklı mı ya da sağlıksız mı diye düşünen birçok anne adayı bulunmaktadır. Hamilelikte grip aşısı yaptırmak ile alakalı birçok önemli bilgiyi sizlerle paylaşarak, doğru şekilde hareket etmenize yardımcı olmaya gayret edeceğiz.

Hamilelik sırasında bağışıklık sistemin de zayıflama görülebilir ve birçok hastalıkla alakalı sıkıntılar yaşanabilir. Bu hastalıkların en belirgin olanı ise griptir. Grip, hamilelik esnasında bünyesinde zayıflık olan anne adaylarının sağlık belalarından biri olarak ön plana çıkıyor.

Grip hastalığından korunmanın en iyi yöntemlerinden biri aşı olmaktır. Peki, hamilelikte grip aşısı yaptırmak sağlıklı mıdır? Hamilelikte grip aşısı yaptırmak, ne kadar doğru? Hamilelikte grip aşısı olmak, anne adayını etkiler mi? æSorularına sizler için cevap vereceğiz.

Grip hastalığından korunmayı başarmak neden önemlidir?

Grip, özellikle kış ayları içerisinde görülse de bazı zamanlarda da mevsim geçişleri sırasında sık bir şekilde insanlarda görülen virüs kaynaklı meydana gelen hastalıktır. Bulaşıcı bir hastalık olarak bilinen grip, özellikle hamilelik dönemindeki anne adaylarının bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır.

Grip hastalığının belirtileri olarak öksürük, boğaz bölgesinde yanma hissi, ateş, halsizlik, başta ağrı ve nefes darlığı gibi durumlar yer alıyor. Grip hastalığından korunmak amacıyla iyi bir şekilde beslenmek ve bol sıvı tüketimini gerçekleştirmek oldukça önemlidir. Diğer yandan bağışıklık sisteminiz iyi haldeyse, grip hastalığını ilerlemedæen hafif bir şekilde atlatmanız da mümkündür.  Fakat özellikle hamilelik sırasında düşen bağışıklık sistemi gücünden dolayı bazı sıkıntılar yaşanabilir. Bundan dolayı hamilelikte gribe yakalanmamak için her önlemi almanız önem arz etmektedir.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için neler yapabilirsiniz?

Bu hastalığa karşı olarak bağışıklık sisteminizin zayıf değil de güçlü olmasını istiyorsanız, grip aşısı yaptırmanız önemlidir. Grip aşısıyla beraber bir sene boyunca grip hastalığından korunmanız mümkün olacaktır fakat yapılan aşıların çoğu zayıflatılan virüsler aracılığıyla üretilmektedir. Bu virüsler, belli bir zaman geçtikten sonra etkisini kaybetmektedir.

Hamile olan anne adayları grip aşışı yaptırabilir mi?

Hamilelikte grip aşısı yaptırmak konusuyla alakalı hassas olmak gerekmektedir. Hamilelik dolayısıyla bağışıklık sistemi çoğu kadında zayıflar. Aşı tarafından sizlere aktarılacak olan virüsler her ne kadar zayıflatılmış olsa da sizleri negatif yönde etkiler ve bebeğin gelişimini yavaşlatabilir. Fakat doktorunuzdan alacağınız tavsiyeyle beraber grip aşısının sizler için kötü mü veya iyi mi olacağıyla alakalı doğru bilgiyi de edinmiş olursunuz.

Grip sırasında gerçekleşecek olan yüksek ateş ve akciğere dair sağlık problemleri direkt olarak bebeğinize etki edebilir. Bundan dolayı eğer böyle bir endişeniz varsa ve grip aşısı yaptırmak istiyorsanız öncelikle doktora danışarak hareket etmeniz sizler için büyük önem taşımalı.

Hamilelikte grip aşısı yaptırmak, hangi zamanda uygundur?

Öncelikle şunu ifade etmek gerekir ki hastalık sizi etkisi altına almadan evvel yaptırılan aşı, sizi koruyacaktır. Hastalık belirtisi görülen hamile anne adaylarının aşı yaptırmaları pek etkili bir çözüm olmayacaktır. Sizler hamile olmadan evvel ve bu yolda eğer gelişim olacağını düşünüyorsanız grip aşınızı yaptırmanız önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.