Hamilelikte Evcil Hayvan Bakmak

Hamilelikte Evcil Hayvan Bakmak

Hamilelikte evcil hayvanı olan anne adaylarının dikkat etmesi gerekenleri, sizlere aktaracağız. Hamilelikte evcil hayvan bakmak, düşünüldüğü kadar riskli değildir. Hamilelikte evcil hayvan bakmak, konusuyla alakalı dikkat etmeniz gereken ayrıntıları sizlerle paylaşacağız.

Hamilelikte evcil hayvan bakmak, ne kadar doğru? Kedi veya köpeğin hamilelik zamanında bebeğinize bir zararı var mı? Hamilelikte evcil hayvan bakmak sağlığımızı kötü etkiler mi? Gibi soruların cevaplarını sizlerle paylaşarak, sizi bilgilendireceğiz.

Hamilelik döneminde olmanız sizin yıllardır arkadaşlığınızı yapan evcil hayvanınızdan vazgeçmenize bir sebep değildir. Birkaç konuyla alakalı belki daha çok dikkat etmeniz gerekecektir fakat evcil hayvanlarınız, sizin hamileliğinize gerçek anlamda sağlıksız bir ortamı ortaya çıkarmayacaktır.

Hamilelik döneminde, evcil hayvanınızın dışarı çıkartılma konusuyla alakalı kurallar getirmelisiniz. Evcil hayvanınız dışarıda durduğu her zamanda evinize virüs veya hastalık getirme olasılığı artmaktadır. Parazit durumlarının söz konusu olduğu evcil hayvanlar, ne kadar hamilelik döneminde hijyenik ortamda bulunursa risk o denli aza iner.

ASTIM VE ALERJİ TESTİ YAPTIRIN

Astım veya alerjik sorunlarınız varsa buna karşı bazı ilaçlar aracılığıyla tedbirinizi alabilirsiniz. Bir evcil hayvanla yaşamanız dolayısıyla astım hastalığınız nüksedebilir. Bu durumun önüne geçmek amacıyla hastaneye giderek kolay bir test yaptırmanız yeterlidir. Yapacağınız test sonrasında bu rahatsızlık ve semptomlara karşı nasıl bir önlem alınacağı hakkında doktor tarafından bilgilendirilirsiniz.

TOKSOPLAZMA TESTİ YAPTIRMANIZ BİR ŞARTTIR

Kediler aracılığıyla biz insanlara bulaşabilmekte olan en önemli hastalık olarak toksoplazma enfeksiyonu ön plana çıkmaktadır. Toksoplazma olarak ifade edilen ve parazit sebebiyle ortaya çıkan bu enfeksiyon türü, sadece hamile anne adaylarının değil, bebeğinin sağlığıyla alakalı da negatif bir etki bırakmaktadır. Hamilelik esnasında geçirilen toksoplazma, düşük, erken doğum, problemli doğum gibi durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu gibi durumların olmaması amacıyla kedinizin toksoplazma testi yaptırması önemlidir. Bu sonuçlara göre de evinizde tedbirleri almalısınız.

EVCİL HAYVANINIZ KÖPEKSE KİSTLERE DİKKAT ETMELİSİNİZ

Köpekler aracılığıyla insana bulaşan en önemli iki enfeksiyon çeşidinden biri hidatik kist, diğeri ise herkes tarafından bilinen kuduzdur. Ciddi bir hastalık olduğu ifade edilen hidatik kist; akciğer bölgesinde, karaciğer organında ve pelviste sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Fakat hamilelik açısından herhangi farklı bir risk meydana getirmemektedir.

Baktığınız köpeğinizin bakımsız ve tüylerinde kistlerin bulunması hiç iyi bir durum değildir. Bu nedenden dolayı hamilelik döneminde köpeğinizin aşılarını ve hidatik kist ilaçlarını ihmal etmeden yaptırmalısınız.

KEDİ TIRMALARSA PROBLEM DEĞİL

Kediniz veya köpeğiniz tarafından tırmalandığınız dolayısıyla endişeliyseniz merak etmeyin, bu gibi durumlarda sağlığınız olumsuz yönde etkilenmeyecektir. Fakat herhangi bir enfeksiyon durumuyla karşılaşmamak amacıyla tırmalamanın olduğu noktaya mutlaka sabun ve suyla yıkamanızda fayda vardır.

Hamilelik zamanı içerisinde kedinizin kumuyla alakalı herhangi bir işlem yapmamanız gerekmektedir. Bu sebepten dolayı hayvanınızın temizlik olaylarını, kum değişimi gibi uygulamalarını siz değil de ailenizin başka bireylerinin yapmasında fayda vardır. Bu hamilelik süreci içerisinde hayvanın dışkıyla uğraşma durumunuzu sıfıra indirmenizde fayda vardır. Eğer kimse yoksa ve bunu yapmaya mecbur kalırsanız kesinlikle eldiven kullanmalısınız.

ELLERİNİZİN TEMİZLİĞİNE DİKKAT EDİN

Hamilelik dönemi süresince kedi veya köpeğine istediğin şekilde dokunup sevebilirsin. Onlarla oyun oynayarak zaman geçirebilir veya aynı ortamın havasını soluyabilirsin. Bu gibi durumlar ne sana ne de bebeğine zarar vermez fakat bunları yapmanın ardından ellerini yıkamak çok önemlidir.

EVCİL HAYVANINIZIN AŞISINI DÜZENLİ ŞEKİLDE YAPTIRIN

Hamilelik döneminde, kedi veya köpeğinizin aşılarında aksatma yapmayın. Ne zaman aşı zamanı geldiyse düzenli bir şekilde bunu gerçekleştirin ki olabilecek bir hastalığın önüne geçmiş olun.

KÖPEĞİNİZ KORUYUCU OLACAKTIR

Köpekler, hamilelik döneminde olan sahiplerine karşı olarak farlı bir hassasiyet ve koruyuculuk duygusu göstermektedirler. Misafirleriniz eve geldiği zaman köpeğiniz onlara havlayabilir ve bazı tepkiler gösterebilir. Bunun sebebi sizi korumayı istemesidir. Bu durumlarla alakalı köpeğinize bir eğitim vermeniz faydalı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.