Hamilelikte Bitki Çayı İçmek

Hamilelikte Bitki Çayı İçmek

Hamilelikte bitki çayı içmek, herkes tarafından merak edilen bir konu haline gelmiştir. Hamilelikte bitki çayı içmek sonrasında bebeğinize veya anne adayına nasıl bir etkisinin olacağı merak konusudur. Hamilelik sırasında bitki çayları tüketilmeli mi? Yoksa tüketilmemeli mi? Sorusuna cevap vermek için hazırlanıyoruz.

Hamilelik döneminde, anne adaylarına şifa olmak amacıyla tüketilen bitki çaylarının vücut için yararlı veya yararsız olmasının mümkün olup olmadığını sizler için açıklayacağız. Bitki çayları, hamilelik sırasında tüketilmesi sonrasında nasıl etkiler yapar? Diye düşünen anne adayları, merak etmeyin cevaplar burada.

Bitki çaylarının bazıları hamilelik döneminde sınırlandırmalar kapsamında tüketilebilirken bazıları ise sağlığa zarar verebilir. Bitki çaylarının belirli özelliklerinin olmasından dolayı her çay, hamilelik döneminde tüketilememektedir. Tüketilmemesinin uzmanlar tarafından doğru olacağı düşünülen bitki çayları vardır.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Öncelikle şu bilinmelidir ki, her zaman hamilelik döneminde yiyecek veya içecek tüketimi yapmadan önce doktorunuza danışmanız da fayda vardır.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE BİTKİ ÇAYLARINDAN HANGİLERİ TÜKETİLEBİLİR?

Hamilelikte bitki çayı içmek veya normal çay içmenin herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Hamilelik döneminde tüketilen her şeyin sınırlamasını iyi yaparsanız sağlığınıza zarar değil şifa vermiş olursunuz. Sizler için tüketebileceğiniz bitki çaylarını sırasıyla belirteceğiz.

Kekik Çayı

Gebelik döneminde kekik çayı içmenin haftada 2-3 fincanla sınırlanması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Mide ve şişkinlik gibi problemlere şifa olduğu ifade edilebilir. İçmeniz, herhangi bir şekilde bebeğiniz veya size zarar vermeyecektir.

Kuşburnu Çayı

Hamilelik sırasında kuşburnu çayı içmeniz belli bir sınırlama getirildiğinde normaldir. Günlük olarak kuşburnu çayını 1 bardak olarak tüketmeniz normaldir. İçeriğinde güçlü bir şekilde C vitamini barındırmaktadır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yardımcı olur.

Rezene Çayı

Rezene çayının hamilelik döneminde içilmesi birçok etkene iyi gelmektedir. Rezene bitkisinin yatıştırmaya, sakinliğe yönelik etkisinin bulunmasından dolayı hamilelik sırasında yaşanan stres problemlerine iyi geldiği biliniyor. Hamilelik zamanınızda rezene çayını haftada 2-3 defa olacak şekilde tüketmelisiniz. Bu şekilde tükettiğiniz zaman herhangi bir problem ortaya çıkmayacaktır.

Ihlamur Çayı

Günde 1 bardak şekilde, hamilelikte Ihlamur çayını içebilirsiniz. Hamilelik sırasında yaşadığınız halsizliğe iyi gelecek olan Ihlamur çayı, boğazınızda yanma, uykusuzluk gibi sağlık problemlerinize de iyi gelecektir.

Melisa Çayı

Sakinleştirme özelliği ve spazm düşürtücü etkisiyle melisa çayını hamilelikte içmeniz sizler için önemli olabilir. Dikkat edilerek tüketilen melisa çayının herhangi bir sıkıntı yaratacağı düşünülmemektedir.

Hamilelik döneminde içmemenizin faydalı olacağı bitki çayları

Adaçayı

Hamilelik döneminde, tüketmeniz sonrasına sağlık açısından sizi tehlikeye sokacak çaylardan bir tanesidir. Gebelik sırasında adaçayı tüketmek, vücut içerisinde östrojen yükselmesine sebep olduğundan dolayı düşük riskini arttırmaktadır.

Papatya çayı

Sakinleştirmesiyle bilinen papatya çayı, hamilelik sırasında tüketildiği zaman rahim kasılmalarına sebebiyet vermektedir. Bundan dolayı da özellikle uzmanlar hamilelik döneminin ilk 3 ayı içerisinde papatya çayının tüketilmemesini gerektiğini dile getiriyor.

Nane Çayı

Papatya çayında bahsettiğimiz rahim kasılmaları, nane çayı içildiği zamanda artış gösterebilir. Bundan dolayı hamilelik döneminizde içilmemesi mantıklı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.