Hamilelikte Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı

Hamilelikte Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı

Hamilelikte Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı?

Hamilelik kadınlar için hayatlarındaki en güzel süreçlerden birisidir. Anne olmanın verdiği mutluluk ve bebeğini kucağına alma telaşı onlar için çok önemlidir. Bu süreç çok güzel ve keyifli olsa da annelerin aynı zamanda birçok sıkıntıyla baş başa kaldığı bir süreçtir. Hem fiziksel hem psikolojik olarak değişimler yaşarlar, kadınlardaki her hormonun değiştiği bu süreçte özellikle fiziksel olarak büyük değişimler yaşanmaktadır. Bebekle beraber alınan kilolar ve ödemler annenin vücudunu gün içerisinde oldukça yormaktadır. Bu süreçte vücudun bütün yükünü taşıyan ayaklar acının ve ağrının en çok hissedildiği yerlerden biridir. Bu nedenle hamileyken ayakların dinlendirilmesine ve giyinilen, alınan ayakkabılara oldukça özen göstermek gerekir.

  • Hamilelik döneminde ayakkabı seçimlerinde genellikle düztaban ayakkabılar seçilmesi oldukça önemlidir. Topuğu fazla olan ayakkabılar günlük yaşantıda uzun ve kısa vadeli olarak annede olumsuz etkiler bırakabilir. Hamileyken topuklu ayakkabı giymek hamilelik döneminde zaten bozulan kemik ve omurga sisteminde büyük zararlar meydana getirebilir. Hamilelik döneminde ödem ve kilo ile birlikte şişen ayaklar gün içerisinde oldukça rahatsız olup ağrılı ve acılı bir gün geçirmeye neden olacaktır. Buda anneyi fiziksel ve psikolojik olarak olumsuz etkileyebilir. Uzmanlarında dediği gibi işinden veya başka bir şeyden ötürü annenin topuklu giyme zorunluluğu var ise topuk boyu 5 cm’ i geçmemelidir.
  • Bu dönemde alınan kiloyla beraber ödem oluşumlarıyla birlikte ayak numarası da değişebilmektedir. Bu nedenle kalıbı geniş ve yumuşak tabanlı ayakkabılar seçilmelidir.
  • Ayakların daha rahat olması ve yara ya da herhangi bir tahriş olmaması için ayakkabıların hava alan ayakkabılar olması gerekmektedir.
  • Ayakkabılarda olduğu gibi terliklerde de ortopedik terlikler seçilmelidir. Ayağı iyi kavrayan tam kalıp ayakkabılar ve terlikler bu hamilelik dönemi için oldukça önemlidir.
  • Özellikle ilerleyen aylarda karnın iyice belirginleşmesiyle beraber annelerin hareket kısıtlılığı da oluşmaktadır bu neden eğilmiş bir şekilde çok durmamak için kapalı olan ayakkabılarda bağcık yerine fermuarlı ya da cırt cırtlı tarzdaki ayakkabıları seçmeleri daha doğru olacaktır.
  • Şekli ve rahatlığı kadar önemli olan bir konu ise ayakkabıların kumaşıdır. Sert olmayan yumuşak kumaşlı olan ayakkabılar hamile anneler için oldukça rahat ve kullanışlıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.