Hamilelik Döneminde Vücudunuzun Değişimi

Hamilelik Döneminde Vücudunuzun Değişimi

Hamilelik döneminin ilk belirtilerine baktığımızda her kişide farklı belirti gösterebilir. Hamileliğin ilk haftasında başlayabileceği gibi bir aya dek belirtiler görülmeye de bilir. Elbette en önemli belirti regl döngüsünün durmuş olmasıdır. Yinede her regl döngüsünün durması hamileliği işaret etmeyebilir. Bu bakımdan diğer belirtileri de elde tutmamız gerekiyor. Hamileliğin ikinci bir diğer belirtisi ise göğüslerde hassaslaşma ile renk değişimi olmasıdır. Bu değişimin ana sebebi ise progesteron ile östrojen hormanlarındaki artış olmasıdır. Ek olarak yorgunluk ve halsizlik gibi kusmanın da görülmesi durumunda test gerekebilir.

Hamilelikte Kasık Ağrısı 

Bebek büyümeye başladığı an rahimde ona göre büyür. Bebek gelişimi devam ettiği sürece bu ağrıların devam etmesi normaldir. Bu kasık ağrılarının belirtisidir. Hamilelik döneminde progesteron hormonunun salgılanmasından dolayı gaz sancıları da kasık ağrılarına neden olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca yalancı doğum kasılmaları da doğuma hazırlıktan dolayı görülebilir. Bunlara ek olarak yuvarlak bağlar da kasık ağrısı oluşturabilir.

Hamilelikte Öksürük 

Hamilelik döneminde hormonların değişmesine yönelik bağışıklık sistemi de bir değişiklik gösterecektir. Bu bakımdan hamile kadının soğuk algınlığa yakalanması eskiye göre çok daha yüksektir. Alerjik reaksiyonlar da öksürüğe neden olabilir.

Hamilelikte Akıntı

Gebelik döneminde en fazla değişim ise vajinada görülmektedir. Bu değişimler akıntıya neden olabilir. Vajinal akıntı beyaz ise fazla endişe etmenize gerek yoktur. Ancak koyu olursa doktorunuza başvurmanız gerekiyor.

Hamilelik Evreleri 

Zigotun oluşmasından sonra dönemin başladığını belirtebiliriz. Daha sonra embriyo oluşur ve organlar oluşmaya başlar. Anne bu dönemde embriyonun hareketlerini hissetmeye başlar. 9. haftada ise fetüs oluşur ve bebeğin cinsiyeti artık belli olur. Hamileliğin son döneminde ise bebek doğum pozisyonuna geçmeye başlar.

Hamilelik Testleri Ne Zaman Yapılır?

Eczaneden alabileceğiniz bu testler genellikle doğru sonuç sunuyor. Çift çizgi pozitif anlama gelir. Tek çizgi ise negatif olarak durumu belirtir. Ancak tüm ihtimallerden kurtulmak için kan testi yaptırmak en doğru sonucu sizlere sunacaktır. Gebelik testi için en doğru zaman regl gününden 5 gün sonrası olarak ifade edilir. Eğer negatif çıkarsa ve regl durumu aynıysa yeniden test yapın.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
gebe hamile test

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.