Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar

Hamilelik belirtileri konusunda hemen heyecana kapılmak istemeyen ve temkinli davranan kadınlar, işlerini garantiye almak isterler. Genel itibari ile hangi durumların hamileliği işaret ettiği bilinse de, zamanın erken olduğu düşüncesi ile evlerde gebelik testi yapımı ya da kan testi ile sonuç öğrenmek için beklenebilmektedir.

Öncelikle bilmelisiniz ki, hamileliğe işaret eden belirtiler ile karşılaştığınız zaman, doğrudan hamile olduğunuzu iddia etmemelisiniz. Bu belirtiler her kadında görülmeyeceği gibi etkisi de aynı olmayacaktır. Bundan dolayı erken gebelik belirtileri, sizin hamile olduğunuza işaret etmemeli ama sizi dikkatli olmaya davet etmelidir.

Hamileliğin Erken Belirtileri Nelerdir?

  • İstisnasız tüm gebeliklerde adet kanamaları kesilecektir. (Aybaşı hali olmayacaktır.)
  • Gün içerisinde aniden gelişen ya da her sabah karşılaşılan mide bulantıları ortaya çıkacaktır. Bu bulantılar, genellikle hamileliğin ikinci veya sekizinci haftasından sonra başlayacaktır.
  • Çok sık idrara çıkmalar olabilir. Bu durum, gebelikten altı ya da sekizinci haftadan itibaren karşılaşılmaktadır.
  • Göğüslerde sızlamalar, şişkinlikler ya da ağrılar. Bu durum, gebelik belirtilerinden en erken karşılaşılanlardan birisi
  • Vajinal bölgeler ve rahim ağzı dokularında bazı renk değişiklikleri.
  • Kişiden kişiye farklı düzeylerde olacak şekilde, yiyeceklere karşı aşırı istek ya da tiksinme halleri.
  • Göbek kısmından aşağı doğru belirginleşen çizgi.

Hamileliğin Kesin Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Erken gebelik belirtileri ile karşılaşan kişiler, ne zaman test yapmaları gerektiğini ve hamileliğin kesin bir şekilde belirginleşmesi ne zaman gerçekleşecek merak etmektedirler. Bu konuda kadınlarımızın yapması gereken ilk şey, gebelik testleridir. Düşük bir maliyet ile güvenilir olan bir markanın testlerinden eczanelere başvurarak alabilirsiniz. Bunun dışında da hastanelerde kan testleri ile gebelik tanısı koyabilirsiniz. Fakat, gebelik tanısı, kesinlikle doktor gözetiminde konulmalıdır. Bu, hem bebek gelişimi hem de anne sağlığı açısından son derece önemlidir.

Gebelik Testlerinin Başarı Oranı Nedir?

Hamilelik belirtileri ile birlikte yapılacak olan testlerle gerçek tanı konulabilecektir. Fakat, bu testlerin başarı oranı çokça tartışılmaktadır.

  • Evde Yapılan Gebelik Testlerinin Başarı Oranı Nedir?

Günümüzde her hamile bayanın ilk başvurduğu yöntem, evlerde yapılan kolay gebelik testleridir. Bu testler, şüpheli birliktelik yaşandıktan 10 gün ya da 2 hafta kadar zaman geçmesinin ardından yapılmalıdır. Testlerdeki güven düzeyi %99 olarak görünse de, yanlış çıkma ihtimalinin payı %1’de olsa vardır. Bundan dolayı doktor tarafından yapılacak kontrol ve önerilen kan testleri, daha güvenilir olacaktır.

  • Laboratuvarda Yapılan İdrar Testi Başarı Oranı Nedir?

Hamilelik şüphesi ile hastaneye başvurulduğu zaman, kadınlardan idrar örneği alınarak testlere başlanacaktır. Bu testlerin başarı oranı neredeyse %100’dür. Bundan dolayı, şüphesi olan kadınlarımızın kesin bir tanı için hastanelerde idrar testi yaptırmaları gerekmektedir.

  • Kan Testinin Gebelik Teşhisinde Başarı Oranı Nedir?

Günümüzde kolay bir şekilde kan örneği ile gebelik testi yapılabilmektedir. Bu testlerdeki başarı oranı %100’dür. Ayrıca, yapılan kan testleri sırasında, anne adaylarında herhangi bir rahatsızlığın olup olmadığı da anlaşıldığından dolayı, gebelik sürecinin kontrolü ve sağlıklı bir gebelik için kan testi son derece önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.