Hamileliğin 6. Ayında bebeğin durumu

Hamileliğin 6. Ayında bebeğin durumu

Anne adaylarının bebeklerine kavuşmasına sadece 3 ay kaldı. Özellikle anne adaylarında en sık görülen rahatsızlıkların başında tansiyon düşmeleri en çok bu ayda görülmektedir. Bu tansiyon düşmeleri genellikle yaz aylarında anne adaylarında daha sık karşılaşılan durumların başında gelmektedir.

Anne adaylarının artık istirahat etmesi gerektiği dönemlerin başında gelen 6. Ay son derece kritik bir dönem olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle anne adaylarının daha fazla istirahat etmesi demek anne karnındaki bebeğin daha fazla kanla temas etmesi haline geldiği için bebeğin gelişimi bu 6. Ayda son derece önemlidir. Tansiyonu düşen anne adaylarının bu süreç içerisinde dinlenirken ayaklarını biraz yüksek seviyede tutması tansiyonlarının kısa süre içerisinde normale dönmesine yardımcı olacaktır.

24 ila 26 arasında olan anne adaylarına bu haftalar arasında şeker yükleme testi olarak tabir edilen bir test yapılmaktadır. 50 gr suyun içerisinde katılan şeker ile anneden alınan kan oranlarına bakılarak bu konuda gerekli testler yapılmaktadır. Bunun amacı ise anne adaylarında gebelik şekerinin olup olmadığına bakmaktır.

Hamileliğin 6. Ayında bebekte meydana gelen değişikliklere baktığımız zaman e belirgin gelişmenin kulak kemiklerinde meydana geldiğini açıklamak istiyorum. Özelikle çekiç, örs ve üzengi adı verilen kıkırdak kemikler artık belirgin olarak gelişme göstermektedir. Bunların gelişmesinden sonra artık bebeğin duyma duyusu gelişme göstermektedir. Anne karnında bulunan bebek 24 haftadan sonra artık annesinin kalp atışlarını ve anne karnından gelen sesleri net bir şekilde duymaya başlayacaktır.

Özellikle çok gürültülü ortamlarda bulunan sesleri rahatlıkla duyacak olan bebeğinizin sağlığı için bu döneme yüksek gürültülü ortamlardan uzak durmanız gerekmektedir. Bu dönem içerisinde aynı zamanda bebeğin hıçkırık ve sağa , sola dönem gibi hareketleri oldukça sık yapacağınızı sizlere belirtmek istiyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.