Hamileliğin 5. Ayında bebeğin durumu

Hamileliğin 5. Ayında bebeğin durumu

Hamileliğin 5. Ayındayız. Artık bebeğin anne karında yavaş yavaş oluşmaya başladığı bu dönem hakkında bilgiler verelim. 17 ile 21 hafta arasında olan bu dönemde bebeğin anne karnında ki durumunu merak eden annelerin merak ettiği soruların cevaplarını verelim.

Hızlı bir şekilde büyümeye devam eden bebeğin hareketlendiği dönemlerin başında 5. Ay gelmektedir. Özellikle anne karnının giderek belirginleştiği dönemlerde anne adaylarına iki farklı test yapılmaktadır. Bu testlerden bir tanesi Dörtlü test olarak tabir edilen test türüyken bir diğeri de detaylı Ultrason testidir.

Eskiden üçlü test olarak adlandırılan ve gelişen testin adı dörtlü test olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle bu testin amacın bebeğin kromozom anatomisi hakkında bilgi sahibi olmak için yapılan bir test türüdür. Bebeklerde Down Sendromu hakkında bilgi sahibi olmak için yapılan bir test türüdür.bir diğer test türü olan detaylı Ultrason da ise bebeğinizin bütün organları ve uzuvları hakkında detaylı bir inceleme ele alınmış olacaktır. Ancak bu test zamanlamasını ele aldığımız zaman 19 ila 23 hafta arasında yapıldığını sıklıkla görüyoruz. Bu konuda uzman doktorunuzun sizlere önerdiği zamanlarda bu testleri yaptırmak bebeğinizin sağlığı açısından son derece önemli bir hal almış olacaktır.

Özellikle bu test aşamasında doktorların saptamak için üzerinden durduğu hastalıkların başında cilt hastalıkları, psikolojik hastalıklar gibi son derece önemli hastalıkların incelenmesi olduğunu belirtmek istiyoruz. Otizm ve benzeri hastalıkların anlaşılmasının güç olduğu bu dönemde beyinde genişleme, kalpte meydana gelen sorunlar gibi birçok hastalığın teşhisi önceden belirlenebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.