Hamileliğin 4. Ayında bebeğin durumu

Hamileliğin 4. Ayında bebeğin durumu

Anne adaylarının sabırsızlıkla beklediği bebeklerinin gelişimi için en önemli aylardan olan 4. Aydayız. 12 buçuk hafta ve 16 buçuk hafta olarak geçen 4. Ayda bebeğin anne karnında bulunan durumu hakkında merak ettiğiniz gelişim aşamalarını sizlere açıklamak istiyoruz.

  1. ay olan hamilelik sürecinde en belirgin özelliğin bebeği gövdesi ile başının aynı büyüklükte karşımıza çıkacak olmasıdır. Özellikle kolların ve bacakların biraz kısa olduğunu gördüğümüz bu dönem bebeğinizin gelişim aşamasında en önemli ayların başında gelmektedir. Ancak ayın sonuna doğru bebeğiniz artık insan şeklini almaya başladığı bu dönem bu yüzden anne için en heyecan verici ayların başında gelmektedir. Özellikle gözlerde ilk zamanlarda meydana gelen kaymalar artık yavaş yavaş ortaya doğru kaymaya başlamaktadır.

 

Hamileliğin 4. Ayı olarak geçen bu ayda bebeğinizin beyin dokusu artık aktif olarak gelişiyor ve bebek anne karnında yavaş yavaş hareket etmeye başlıyor. Özellikle yetişkin bir insana benzer hareketleri yapmaya başladığı bu ay içerisinde bebeğin en çok yaptığı hareketin sıçrama şeklinde olması oldukça heyecan verici olacaktır. ve anne bu hareketi sık sık hissedecektir.

Anne adaylarının karınları artık bu dönem içerisinde daha belirgin hale gelecektir ancak bazı anne adaylarında bu süreç  biraz daha geç çıkabilmektedir.

Hamileliğin 4. Ayı olarak geçen bu ayda anne adaylarının sabırsızlıkla beklediği cinsiyet haberi bu ayın sonlarına doğru açıklanabilir. Ancak bazı bebeklerde bu gelişimin 15. Haftadan sonra yani 5. Ayın başlarına doğru meydana geldiğini de sizlere açıklamak istiyoruz. Ancak bu süreçten önce cinsiyeti belli olan bebeklerin cinsiyetine % 100 güvenmemek lazım ama 15. Haftadan sonra artık net bir şekilde cinsiyet hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.