Gebelikte Uçak İle Yolculuk Yapmak

Gebelikte Uçak İle Yolculuk Yapmak

Uçak yolculuğu ile birlikte, gidilecek yerin mesafesi ne olursa olsun hem çok kısa bir sürede varış sağlanmakta hem de diğer ulaşım türlerine göre çok daha güvenli bir seyahat yapılmaktadır. Fakat, uçak seyahati yapmak isteyen hamileler, oluşabilecek basınç farklılıklarından dolayı doğumlarının tehlikeye gireceklerini düşünmekte ve bundan dolayı da seyahatlerini ertelemekte veya farklı seyahat türlerine yönelmektedirler. Gebelikte uçak yolculuğu hakkında doktora başvuran anne adayları, gebeliğin 36. haftasına kadar yapılan seyahatlerin sorun teşkil etmeyeceği yönünde bilgilendirilecektir. Fakat, arada istisnalar da olabilecektir.

 • Kanama
 • Şeker (diyabet)
 • Hiper tansiyon
 • Çoğul gebelik
 • Erken doğum öyküsü

Eğer yukarıda belirtilen maddeleri taşıyorsanız, gebeliğinizin 36.haftasında olsanız bile doktorunuz yüksek ihtimalle yapılacak seyahatin sağlıklı olmayacağını sizlere bildirecektir.

Havayolu Şirketleri Hamilelere Bilet Veriyor Mu?

Gebelikte uçak yolculuğu yapmak için hem kişiler hem de doktorlar onay vermiş olabilir. Fakat burada son sözü söyleyecek olan hava yolu taşımacılığı yapan firmalardır. Çünkü, ülkemizde bulunan hava yolu firmalarına baktığımız zaman gebeliğin 36. haftasını doldurmuş olan anne adayları için ne yazık ki yolculuk için bilet verememektedir. Bunun nedeni ise, anne adaylarının yapacağı seyahatte yaşayacakları sorundan ziyade, olası bir doğum ile karşılaşıldığı zaman, uçak içerisinde firmanın bu durum için yapabileceği bir durum olmayışıdır. Yani, uçak seyahatlerinde herhangi bir hemşire ya da ebe görevlendirilmediğinden dolayı, firmalar 36. haftayı tamamlamış hamileler için bilet vermemektedir.

Gebelikte Uçak Yolculuğu Yapmak İçin Ne Gerekir?

Gebelikte uçak yolculuğu yapacak olan anne adayları, ilk olarak doktorları ile görüşme sağlamalıdır. Çünkü, yapılacak seyahat boyunca anne adayları basınç farklılıklarından etkilenerek doğum yapabilir. Veyahut bunun sonucunda kendi sağlığı ve bebeğinin sağlığını tehlikeye atmış olabilirsiniz. Böylesine bir durum ile karşılaşmamak adına anne adayları bilet almadan önce doktorları ile görüşmelidirler.

Türk Hava Yolları’nın hamileler için uyguladığı şartlara bakacak olursak; yönetmelikte şu maddeler karşımıza çıkacaktır.

 • Gebeliğinin yedinci ayını doldurmuş (28 haftalık gebe) kişilerin, seyahatten önce doktorlarına başvurmaları ve doktorları tarafından kaşelenip imzalanan ‘’Uçak ile Seyahatinde Herhangi Bir Sakınca Yoktur’’ yazan bir rapor almalıdırlar.
 • Doktordan alınan bu raporun tarihi, seyahat tarihinden en fazla bir hafta önce alınmış olmalıdır.
 • Hamileliği yedi aydan (28 haftalık gebelikten) daha düşük olan kişilerde, seyahat hakkı tamamen kişilere aittir. Ek belge talep edilmez.

Gebelikte Uçak Yolculuğu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gebelikte uçak yolculuğu için kararını vermiş kişilerin, seyahat boyunca dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlar;

 • Uzun süre oturmak, kan dolaşımınızı yavaşlatacaktır. Bundan dolayı seyahatiniz bir buçuk ya da iki saat civarı sürecekse, belirli aralıklar ile ayağa kalkıp koridorda kısa yürüyüşler yapmalısınız.
 • Rahatsız bir pozisyonda seyahat etmek, tromboz yani damar içi pıhtısı oluşumu yapabilmektedir. Bundan dolayı uçuş sırasında varis çorabı giymeniz damarlarda şişkinlik olmasını engelleyecek ve kan dolaşımınızı da destekleyecektir.
 • Vücudunuzun susuz kalmaması için, bol miktarda sıvı tüketmeye gayret edin.
 • Uçaktaki kabin basıncı, bacaklarınızda şişmeye neden olabilir. Bu durumu engellemek için seyahatinizde terlik giyebilir ya da ayakkabılarınızı çıkarabilirsiniz.
 • Seyahatinizin varış noktasındaki sağlık koşullarını araştırmanız faydalı olacaktır. Olası bir doğum belirtisinde ya da sağlık probleminde, başvuracağınız kliniklerin listesini de çıkarmayı unutmayın.

Gebelikte uçak yolculuğu için dikkat edilmesi gereken temel durumlar bunlardır. Ayrıca, doktorunuz tarafından sizlere seyahat için hazır olmadığınız ya da bu seyahatin sizler için sağlıklı olmayacağı belirtilmişse, kesinlikle ısrarcı olmamalısınız. Bu şekilde hem siz hem de bebeğiniz sağlıklı kalmış olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.