Gebelikte Spor Ve Egzersizler

Gebelikte Spor Ve Egzersizler

Hamilelikte spor yapmak çok faydalıdır ancak doktorunuzun izin vermesi halinde tabi. Hamileliğinizde riskli bir durum yoksa üçüncü ayın sonunda spor yapmanız önerilir.

Gebelikte Sporun Faydaları

Bel ve sırt ağrılarınız azalır. Uykunuz düzene girer. Gebelikte oluşabilecek duruş ve vücut şekil bozuklularını önleyicidir. Normal doğum yapmanızı kolaylaştırır ve sancıyı azaltır. Doğum sonrası daha çabuk toparlanmanızı sağlar. Gebelikte şişlik ve ödem gibi riskleri azaltır.

Hangi Sıklıkla Spor Yapılmalı?

Düzenli olarak gebelikte spor yapılmalıdır. İki günde bir spor yapmak idealdir. Düzenli yapılmadığı takdirde zararları da olabilir. Amaç kesinlikle kilo vermek olmamalıdır. Hamilelikte kilo almayı engellemek de çok yanlıştır.

Egzersizin amacı daha rahat hareket etmenizi sağlayarak, hamileliğinizi rahat geçirmektir. Egzersizler kesinlikle sizi yormayacak, zorlamayacak, nefessiz bırakmayacak kadar hafif olmalıdır. 20-30 dk. kadar egzersiz yeterlidir. Egzersizlere başlamadan önce 5 dk. Kadar ısınmak yeterlidir.

Günlük İşleri Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günlük işleri yaparken belden eğilmemeli ve dizler üzerine çökerek iş yapılmalıdır. Yataktan kalkarken kollardan kuvvet alınmalıdır. Sandalye gibi yerlerden kalkarken ağırlık bacaklara verilmeli ve bel desteklenmelidir.

Spor Yapması Sakıncalı Olanlar

Yüksek tansiyon, erken doğum veya düşük ihtimali olması, gebelik sırasında kanama olması, bebeğin sağlık problemleri olması durumlarında egzersiz yapmaktan kaçınmak isabet olacaktır.

Gebelikte Hangi Tür Egzersizler Yapılabilir?

Gebelik için en uygun ve risksiz olan spor yürüyüştür. Yürüyüşün temposunu istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Ancak kendinizi çok yormadan, terletmeden, aşırı tempoya kaymadan yapılmalıdır. Yavaş koşu yapılabilir ancak takılıp düşme riskinden ötürü önermiyoruz.

Bir diğer spor ise gebeliğin her ayında yapabileceğiniz yüzme sporu. Diğer sporlara göre çok daha az risklidir. Bunların dışında evinizde yatarak veya ayakta bir takım egzersizler deneyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.