Gebelikte Probiyotik Kullanımı

Gebelikte Probiyotik Kullanımı

Hamilelikte Probiyotik Kullanımı

 Probiyotik; bağırsaklarda yaşayan ve sağlığımız açısından yararlı olan canlı mikroorganizmalarıdır. Probiyotikler, çeşitli enfeksiyonlara ve hastalıklara sebep olan bakterilerin aksine, bizler için gereklidir. Sindirim sistemimizin doğru bir biçimde çalışmasına yardımcı olur. Uzmanların adından dost bakteriler diye bahsettiği probiyotikler, gün içerisinde en az 5 gram, sağlıklı olmak için ise 7 ile 12 gram arası tüketilmelidir.

Probiyotik Hangi Besinlerde Bulunur?

Probiyotik açısından zengin olan besinleri;

– Yoğurt

– Kefir

– Ayran

– Yulaf

– Soğan

– Sarımsak

– Kivi

– Enginar

– Pırasa gibi örneklendirebiliriz.

Hamilelikte Probiyotik Yoğurt Yenilebilir Mi?

 Hamilelik ya da emzirme sürecince probiyotik açısından zengin olan besinlerin tüketilmesi ya da probiyotik takviyelerinin alımıyla ilgili herhangi bir olumsuzluklar ile karşılaşılmamıştır. Anne adaylarının en büyük endişesi, canlı mikroorganizmaların kan içerisinde iltihaba neden olabileceği düşüncesidir. Fakat bu ana dek, hamile olan ya da olmayan insanlarda probiyotik kullanımıyla alakalı herhangi bir sorun gözlemlenmemiştir. Probiyotik kullanmaya başlanılan gün, şişkinlik ya da hazımsızlık gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Aslında bu durum iyiye işarettir çünkü bağırsaklarınızda yararlı bakterilerin çoğaldığının bir belirtisidir. Bu hazımsızlık gibi şikayetler ise hemen hemen 2 hafta içerisinde ortadan kalkacaktır. Fakat yine de hamilelik döneminde probiyotik takviyeleri alınacaksa, mutlaka bir doktorun kontrolünden geçilmesi de gereklidir.

Hamilelikle Ne Zaman Probiyotik Tüketilmelidir?

 Hamilelik sürecinde probiyotik içeren besinler ile beslenmek için herhangi bir zamanın beklenmemesi gerekiyor. Her sağlıklı anne adayı, sağlığı için günde belirli miktarlarda probiyotik tüketebilir. Özellikle de sindirim sistemi ile ilgili sıkıntılar yaşayan kişiler, probiyotik içeren besinleri bolca tüketebilir. Fakat probiyotiği takviye yolu ile almak isteyenler varsa, daha önce de belirmiş olduğumuz gibi bu durumu mutlaka doktor ile görüşmelidirler.

Lactobacillus Reuteri Nedir?

 Doğum ile beraber her anne adayının vücudunda lactobacillus reuteri bakterisi bulunur. Bebekler ise doğum esnasında annelerinin vajinalarından bu bakteriyi alırlar ve kendi sindirim sistemlerine yerleştirirler. Bu bakteri aynı zamanda emzirme sırasında anne sütü sayesinde bebek vücudundan hızla çoğalır. Uzmanlar, doğuma yakın süreçlerde probiyotik kullanımının bebeklerin bağışıklık ve sindirim sistemlerini güçlendirdiklerini söylüyor.

Hamilelikte Probiyotik Tüketiminin Faydaları

 İster besin yolu ile olsun ister takviyelerle, hamilelikle probiyotik kullanımı bağırsakların çalışması açısından önemlidir. Genel olarak hamilelik süresinde probiyotik kullanımının yararlarına bakacak olursak:

– Bağırsağın doğal yapısını korur ve güçlendirir.

– Bağışıklık sistemine güç katar.

– Enfeksiyon ve iltihaplara sebep olan zararlı bakterileri azaltır.

– Huzursuz bağırsak sendromuna sebep olan nedenleri azaltır.

– Anne  rahmindeki bebeğin alerjik durumlara karşı çok daha direnç olmasını sağlar.

– Hamilelik şekerini önlemeye yardımcı olur.

– Kabızlık ya da ishal gibi problemleri en aza indirir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.