Gebelik Döneminde Maden Suyu Tüketimi

Gebelik Döneminde Maden Suyu Tüketimi

Gebelik dönemi, anne adayların gündelik hayattaki alışkanlıklarının büyük bir kısmının vazgeçmesini gerektiren bir süreçtir. Anne adayları zararlı alışkanlıklarından hem kendileri hem de bebeklerinin sağlıklı gelişimi için vazgeçerken, gebeliğin ardından da bu alışkanlıkları düzene koymak son derece önemlidir.

Bu yazımızda anne adayları için soda yani maden suyu tüketimini ele alacağız. Birçok kişinin gün içerisinde olmazsa olmazı olan maden suyu, gebelik döneminde anne adaylarının tereddütlü bir şekilde baktığı içeceklerin başında gelmektedir. Gebelik döneminde maden suyu tüketimi hakkında yaptığımız araştırmalar ve doktor tavsiyelerine göre, gebeliğinizi olumsuz yönde etkileyecek ya da bebeğinizin gelişimine zarar verecek herhangi bir durum söz konusu değildir.

Gebelik döneminde maden suyu tüketimi her ne kadar zararsız olsa da, anne adaylarının burada doğal maden sularını tercih etmelerinde fayda vardır. Çünkü, doğal maden sularının içerisinde birçok mineral bulunmaktadır. Bu hem anne sağlığı hem de gebelik sürecine olumlu yönde etki edecektir. Tadı her ne kadar anne adayları tarafından çok fazla sevilmese de, soda tüketiminde kesinlikle meyveli olanlara yönelmemelidirler. Çünkü, piyasada çok kolay bir şekilde bulunacak meyveli maden sularında, birçok koruyucu madde bulunmaktadır. Bu da hem size hem de gebelik sürecinize çok fazla katkı sağlamayacaktır.

Buraya kadar yaptığımız açıklamalardan anne adayları kesinlikle gebelik döneminde maden suyu içmek faydalıdır, her gün içilmelidir ya da buna benzer kavramlar çıkarmamalıdırlar. Bizim yaptığımız araştırmalar, yalnızca gebelik sürecinde içilecek maden suyunun, doktorlara göre herhangi bir zarar vermeyeceğini ifade etmektedir.

Gebelik Döneminde Maden Suyu İçmenin Faydaları Nelerdir?

Gebelik döneminde maden suyu içmenin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Doğal maden sularının içerisinde bol miktarda mineral bulunmaktadır. Bu mineraller sayesinde, kişilerin kemik erimesi rahatsızlığına yakalanma ihtimalleri son derece düşük olacaktır.
 • Diş sağlığı açısından da büyük bir öneme sahip olan maden suyu, diş çürümelerinin önüne geçecektir.
 • Hazımsızlık sorunu yaşayan annelerde, hazmı kolaylaştırıcı bir etki yapacaktır.
 • Maden suyu, kabızlığa ve kaslarda meydana gelen kramplara karşı son derece etkilidir.

Gebelik döneminde annelerin besleyici olduğuna inandıkları ve doktorlarca da herhangi bir zararı bulunmadığı iddia edilen diğer içecek ise limonlu sudur.

Gebelik Döneminde Limonlu Su Tüketimi

Gebelik dönemi boyunca annelerin birçok besin ve içeceği araştırdığı bilinmektedir. Doğal beslenmeye özen gösteren annelerin, gebelik dönemlerinde en çok tercih ettikleri içeceklerden birisi olan limonlu su, birçok fayda sağlamaktadır. Gebelikte limonlu su tüketen anne adaylarının elde edecekleri faydaları araştırdığımızda ise, şu sonuçlar karşımıza çıkmıştır.

 • Limonlu su içmek, kadınların en çok yaşadığı sağlık problemi olan kabızlığı önleyecektir.
 • Limonlu su, hem anne adaylarının hem de tüm bireylerin bağışıklık sistemini kuvvetlendirecektir.
 • Hazımsızlığı önler.
 • Ürogenital enfeksiyonların oluşumunu engelleyecektir.
 • Sık sık karşılaşılan mide bulantıları, limonlu su tüketimi ile birlikte ortadan kalkacak ya da tekrar sayısında azalmalar olacaktır.
 • Ayaklarda meydana gelen şişkinliklerin geçmesini sağlar.
 • Tansiyonun stabil hale gelmesine yardımcı olur.
 • Vücutta antioksidan etkide bulunur. Böylelikle ödem atmaya da yardımcı olacaktır.

Hamilelikte Limon Suyunun Zararı Var Mıdır?

Gebelikte limonlu su içen anneler her zaman için yukarıdaki faydalar ile değil, bazı olumsuz durumlar ile de karşılaşacaktır. Bunlardan en bilineni mide yanmasıdır. Buna ek olarak limonlu su içen annelerde mide ve bağırsak rahatsızlıkları ile dişlerde bazı problemler oluşabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.