Eğitici Oyuncakların Bebek Gelişiminde Önemi

Eğitici Oyuncakların Bebek Gelişiminde Önemi

Eğitici Oyuncakların Bebek Gelişiminde Önemi

Çocuklar 1-6 yaş arası kadar hayatlarında sürekli bir şeyler öğrenmeye ve bir şeyler katmaya devam ederler. Çocukların ve bebeklerim kendi başlarına oyun oynaması onların hayatlarının şekillenmesinde önemli yer alır. Çocukların bu yaş aralığında öğrenme hızı çok yüksektir o yüzden ne kadar dikkatli olunursa o kadar iyi çünkü aslında o yaşlarda çocukların eğitim konusundaki temelleri de atılır.

Fiziksel Ve Zihinsel Gelişim

 Zihinsel ve duygusal gelişme aşamasında çocukların ve bebeklerin oynadığı oyuncakların büyük etkisi vardır. 1-6 yaş arası çocuklar motor gelişimi yani emeklemesi, yürümesi, dengede durmayı öğrenmeleri açısından önemlidir aynı zamanda çocukların kaslarının gelişmesi açısından da çok büyük rol oynar. Çocuklar oyun oynarken oynadıkları oyuncakları elleri ve ayakları yardımıyla oynarlar bu yüzden çocukların eldeki ve ayaktaki kaslarının gelişimi artar çocukların oynadıkları oyuncaklarla aynı zamanda göz kaslarını da çalıştırır. Genelde çocukların gelişimi için en etkili oyuncaklar legolar, bloklar ve yürüteçlerdir.

Duygusal gelişimini geliştiren oyuncaklar sayesinde çocuklar isteklerini anlatmaya çalışırlar. Çocuklar genelde korkularının üstesinden gelmeyi bu dönemde kendi başlarına öğrenirler. Çocuklar oynadığı oyunlarla birlikte çevreye karşı davranışlarını ve toplu kalabalık ortamlara karşı davranışlarını etkiler. Anne babanın çocuğu ile oynadıkları oyunların anne baba arasındaki bağı arttırır. Çocukların en çok sahip olma duygusu gelişir bunun yanı sıra sahip oldukları şeye verdikleri önem artar ve benimserler.

  • Duyusal uyarım yapacak oyuncaklar: kum oyunları, hamurlar, boyama etkinlikleri.
  • Duygu uyarımı yapacak oyuncaklar: Daha çok müzikli yani genel olarak sesli oyuncaklar.
  • Mantıksal yani motor gelişimine uyarım yapacak oyuncaklar: Yapbozlar, dizme oyunları, bulmacalar ve bunun gibi şeyler.
  • Empati uyarımı yapacak oyuncaklar: Bebekler, hayvanlar, kitaplar.

Genel olarak oyuncakları çocukların arkadaşları ve öğretmenleridir. Yani aslında küçük yaşta kendi başlarına sosyalleşebildikleri bir ortam yaramak için oyuncakların önemi çok büyüktür. Oyuncaklar genelde aileler tarafından önemsiz gözükse de birçok çocuğun gelişimini tamamlamasında büyük payı vardır. Bunu fark etmek genelde kolay olmayabilir ama çocukların ve bebeklerin hayatında oyuncakların ömür boyu etki edecek faktörleri vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.