Down Sendromlu Bebek Anne Karnında Hareket Eder Mi

Down Sendromlu Bebek Anne Karnında Hareket Eder Mi

Down Sendromlu Bebek Anne Karnında Hareket Eder Mi?

Down sendromlu bebeklerin anne karnındaki hareketi normal bebekler gibi olan bir durumdur. Down sendromlu bebeklerin anne karnında hareketleri, down sendromu teşhisi koyulabilmesi açısından önemli bir konudur. Hamileliğin neredeyse her aşamasında dikkatli olunması gerekir. Bundan dolayı bebek bekleyen ebeveynlerin dikkatli ve doğru araştırmalar sonucunda belli bir bilgi birikimine sahip olmaları gerekmektedir. Bebek bekleyen ailelerin gerekli araştırmalar akabinde erken safhada bilgi birikimine sahip olması sağlıklı bir gebelik sürecinin geçmesine vesile olacaktır. Down sendromunun genetik bir farklılık olduğu göz önünde bulundurulursa, tıpkı diğer bebekler gibi down sendromlu bebeklerde anne karnında hareket edebilir.

Down Sendromu Hastalık Mıdır?

Down sendromuna bir hastalık olarak değil, genetik bir farklılık olarak bakılması gerekir.  Bu kişilerde normal bireylerden farklı olarak 47 kromozom bulunur ve kromozom farklılığından dolayı down sendromlu kişinin fiziğinde, davranışlarında ve gelişiminde de farklılıklar gözlemlenebilmektedir. Ancak bu genetik farklılığa neyin sebep olduğu henüz bulunabilmiş değildir. Araştırmacılar tarafından yapılan incelemelerde bulunan tek sebep anne olacak kişinin hamile kalma yaşıdır. Anne adayı eğer 35 yaş ve üzerinde ise down sendromlu bebek doğurma riski daha fazladır. Bunun yanında genç yaşta anne olmak isteyen kişilerinden bu riski taşıdığı bilinmelidir.

Anne Karnında Down Sendromu Tedavisi Yapılır Mı?

Down sendromu bir hastalık olmadığı için tedavisi ne anne karnında ne de doğumdan sonra vardır. Genetik farklılıktan ve bir kromozomun fazla olmasından dolayı karşılaşılan down sendromu tedavisi bulunmayan bir sendrom olarak karşımıza çıkmaktadır.

Anne Karnında Down Sendromlu Bebek Belirtileri Nelerdir?

Down sendromlu bebek anne karnında birtakım belirtilerle kendini gösterebilmektedir. Gebeliğin belli bir aşamasına gelmesi ve bebeğin artık gözlenebilmesi durumunda down sendromlu bebeklerde görülen bazı belirtiler aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

  • Down sendromlu bebeğin kalbinde normal ilerlemeden farklı ilerleme olur,
  • Diz ve kalça eklemlerinin arasında bulunan kemik normalde olması gereken boyuttan daha da kısa olur,
  • Down sendromlu bebeklerin ellerinde bulunan serçe parmaklarında ikinci kemik oluşmaz,
  • Üst bacak kemiklerinde kısalık görülür,
  • Ense normal bebeklere kıyasla daha kalın olur,
  • Üst bacak kemiklerinde ve üst kol kemiklerinde de kısalığa rastlanır,
  • Böbreklerde genişleme görülür.
  • Kulak uzunluğunun normale göre daha kısa olur,
  • Ayak baş parmakları arasında arıklık oluşur ve bu en erken belirti olarak göze çarpar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.