Doğum Sonrası Akıntı Neden Olur

Doğum Sonrası Akıntı Neden Olur

Hamilelik sürecinin bitmesinin ardından yani doğumdan sonra akıntı rahatsızlığını çoğu bayan yaşamıştır. Bazen doğumdan sonra akıntı yaşanmasa da bu sorunu yaşayan bayanların sayısı oldukça fazladır. Genellikle normal doğum yapan bayanlarda sıkça görülmekte olsa da zamanla şiddeti de azalmaktadır.

Doğumdan sonra akıntınız 1 aydan fazla süredir devam ediyor ise, ağrınız da bulunuyor ise bu durum ciddi bir hastalığın habercisi de olabilir. Bu durumda bir kadın doğum uzmanına görünmenizde fayda vardır.  Doğumdan sonra meydana gelen akıntılar doğum sonrası süreç için normal kabul edilir ve yaklaşık olarak 6 hafta boyunca da devam edebilmektedir. Gebelikteki kalıntıların atılması sebebi ile bayanlarda bu tür akıntılar uzun süre sürmediği takdirde normal kabul edilmektedir.

Doğum Sonrası Kanamalı Akıntı Neden Olur?

Doğumdan sonraki ilk günlerde akıntılar genellikle kanamalı bir şekilde olmaktadır. Daha sonraları pembeleşmekte, sararmakta ve en sonunda da beyaz bir hal alarak iyileşme sürecine girilmektedir. Akıntıların kaynağı rahimde yenilenme hareketleri olacağı gibi bazı akıntıların kaynakları ciddi bir enfeksiyon kaynaklı rahatsızlıklara bağlıdır. Doğumdan sonra akıntı problemi yaşayan bayanlar hastane ortamında aldıkları enfeksiyonlardan dolayı doğumdan sonra bu tür akıntılar yaşayabilmektedirler. Bu tür enfeksiyon akıntılarının tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle de uzun süre devam eden ve sancılı devam eden akıntılarınızda mutlaka bir uzmana başvurmanızda fayda olacaktır.

Tedavi edilmeyen enfeksiyonlarda da tehlikeli boyutlara sürüklenmektedir. Annenin hayati fonksiyonlarına zarar vermeden tedavi edilmesi gerekmektedir. Lohusa döneminde kendinize sağlıklı şekilde baktığınız sürece akıntılar da zaman içerisinde sizden uzaklaşacaktır. Özellikle bol su tüketmeniz gerek akıntınız gerek ise çocuğunuzu emziriyor iseniz anne sütü açısından yarar sağlayacaktır.

Akıntılarınız çok yoğun ise yani sık sık çamaşırınızı değiştirmek zorunda kalıyorsanız, akıntılarınız olur iken sancılarınız ve ağrılarınız oluyor ise ve de akıntılarınızın kokusu çok ağır bir şekilde ise zaman kaybetmeden bir uzmana görünmeli ve uygun tedavi yöntemleri ile bu rahatsızlığınız daha da ilerleyip size zarar vermeden tedavi olmanız gerekmektedir. Ciddiye alınmayan enfeksiyonlar kişilerde hayati kayıplara da sebep olacağından ihmale gelmemesi gerekilen bir konudur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.