Doğum Parası Nedir ? 2020 Doğum Parası Ne Kadar

Doğum Parası Nedir ? 2020 Doğum Parası Ne Kadar

DOĞUM PARASI NEDİR? DOĞUM PARASI NE KADAR?

Günümüzde çocuk bekleyen çiftlerimizin durumları her zaman müsait olamamakta. Geçim derdi olmasına rağmen onlar için çok önemli olan bebek sahibi olma isteği ekonomik manada onları zorlamaktadır. Bunun için devletler yeni bebek sahibi olan ailelere bu konuda yardımcı olmak amacıyla bir takım girişimlerde bulunmuştur. Örneğin doğum parası, sünnet parası, belirli çocuk sayısını geçince ödenek saplanması, vergiden muaflık, sosyal haklar tanınması vs. sıralayabiliriz. Bugün konu seçtiğimiz doğum parası hakkında sizlere bilgiler vereceğiz.

Öncelikle doğum parası nedir onun hakkında konuşalım. Doğum parası tek seferlik olarak devletin çiftlerimize sağladığı çocuğun bakımı ve masraflarını kapatması amacıyla yaptığı yardım türüdür. Ülkemizde 2015 yılından itibaren resmileşmiş olup devlet her doğan çocuk için yapılan her türlü başvuru da bir kez bu ödemeyi çiftlerimize yapmaktadır. Nitekim ilk çocuktan sonra ikinci çocuğunuz için de bu ödenekten para alabilirsiniz.

Ancak bu ödeneğe ulaşmak için yaptığınız başvurularda sizlerden bir takım gerekli belgeler istenmektedir. Bunlar; doğum yapan kadının sigortalı işçi ise iş yerinden ayrılmadığına dair evrak (112 gün iş yerinde çalışıyor olmanız gerekmektedir), bebeğin sağ olduğuna dair hastane belgesi, bebeğin ve sizin TC kimlik kartının fotokopisi gerekmektedir. Bunları temin ederek ödenekten yararlanabilirsiniz.

Peki 2020 yılından itibaren doğum parası nasıl hesaplanıyor onun hakkında konuşalım. Doğum parası almaya hak kazanan anneler ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400, üç ve üçten daha fazla çocuk için 600 TL olarak ödeme yapılmaktadır.  Doğum parası almak için dilekçenizi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlerine veyahut Sosyal Hizmet Merkezlerine teslim edilmesi gerekiyor. Ödemeler belirli bir gün varsayılarak değil her gün yapılmaktadır. E-devlet üzerinden ya da PTT şubelerinden ödemeyi ne zaman alabileceğinizi sorgulayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.