Doğum Kontrol Hapları Neden Kullanılır

Doğum Kontrol Hapları Neden Kullanılır

Etkisi konusunda düşünüldüğünde doğum kontrol hapları, yüksek etki gösterebilen ve düşük oranını arttırıcı etkisi nedeniyle cinsel ilişki yaşayanların kullanmayı tercih ettiği bir kontrol yöntemi olarak bilinmektedir. Bu doğum kontrol hapları genellikle östrojen ve progesteron hormonu içermektedir. Kullanılan bu haplar ile beklenmedik gebeliklerin oluşmasını engellediğinden dolayı evli çiftler için bir korunma yöntemidir.

Kadının yumurtalıklarında oluşan yumurta ile birlikte erkek spermlerinin birleşip rahim içerisinde döllenmesi sonucunda gebelik gerçekleşmektedir. Doğum kontrol hapları ile birlikte ise vücuttaki hormon kontrolleri sağlandığından dolayı yumurtalıklarda yumurta olması engellenmektedir. Bu engellenme ile beraber spermlerinde dölleyecekleri yumurtalar olmadığından dolayı da hamilelik gerçekleşmez. Kullanılan hapların ise sizi hamilelikten koruma oranı yaklaşık olarak %100’dür. İlacı bıraktığınızda ise vücut normal dengesine döner ve tekrardan yumurtlamalar meydana gelmektedir ve hamile kalmanıza bir engel oluşmamaktadır.

Doğum Kontrol Hapları Başka Ne İçin Kullanılır?

Genellikle 40 yaşın altındaki bayanlar korunma yöntemi olarak daha çok bu hapları kullanmayı tercih etmektedirler. Herhangi bir özel durum doktor tarafından belirlenmedi sürece her bayan kullanabilmektedir. Doğum kontrol hapları sadece hamilelikten korumak için değil aynı zamanda adet düzensizliği olan bayanlar için de doktorların sıkça verdikleri ilaçlar arasındadır. Bunun dışında ise bazı yumurtalık kistlerinin tedavilerinde de bu haplardan kullanılmaktadır.

Haplar kullanılırken bayanlarda bazı yan etkiler meydana gelmektedir. Bu yan etkiler ise şiddetli baş ağrıları, migren atakları, görmede bozukluklar, göğüste ağrı, bacaklarda şiddetli ağrılar ve ani sarılıklar görülmektedir. Bu etkiler görüldüğünde ise ilaçlar bırakılmaktadır. Bu etkiler dışında normal kabul edilen etkiler arasında ise ilk zamanlarda leke tarzında kanamalar görülebilir. Bu kanamalar hapı bırakmak için gerekli bir sebep olarak görülmemektedir. Bunun dışında aşırı olmayan mide bulantıları, kilo artışı gibi belirtiler de görülebilmektedir. Bu belirtiler 2-3 kutudan sonra azalmaktadır. Belirtilerin azalmadığı durumlarda ise mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Hapların kullanılmaması gerekilen durumlar ise; gebelik belirtisi olduğu durumlar, damar tıkanıklıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, ağır karaciğer rahatsızlıkları, kötü huylu tümörler,35 yaş üzerinde olan bayanlarda ve sigara kullanan bayanlarda doktor tavsiyesine göre kullanılmasına ya da kullanılmamasına karar verilmek için değerlendirmelerin yapılması gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.