Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Nedir?

Aynı zamanda DEHB olarak da bilinen bu rahatsızlık, henüz anne karnında iken ortaya çıkar. Sinir sistemi ve de beyin gelişimine etkileri olan bu rahatsızlık, ruhsal sorunların da ortaya çıkması ile gelişir. DEHB genellikle ergenlik döneminde belirtilerini göstermeye başlar. Fakat bununla beraber ufak yaştaki çocuklarda da görülebilir. Her hareketli ve dikkat sıkıntısı yaşayan çocuğun da aynı zamanda DEHB rahatsızlığına sahip olduğu da söylenemez. Bir teşhisin konulabilmesi için çocuğun yaşıtları ile kıyaslanması ve gerekli testlerin yapılması gerekmektedir. DEHB problemi ile yaşayan çocuklar ileride alkol ya da madde bağımlılığı gibi durumlara yatkınlık gösterebilirler, bu nedenle kontrol altında tutulmaları gerekir. Aynı zamanda genetik bir rahatsızlık olduğu için, ailesinde DEHB rahatsızlığı olan kişide de görülmesi muhtemeldir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu’nun Belirtileri Nelerdir?

 Bu rahatsızlızlığın pek çok belirtisi olsa da her zaman her bireyde bu belirtilere rastlamak mümkün olmayabilir. Belirtiler bireyin yaşına, bulunmuş olduğu ortama ya da isteklerine göre farklılık gösterebilir. Bazı çocuklar aşırı hareketli olabiliyorken bazıları sadece dikkat dağınıklığı sıkıntısı çekebiliyor. Fazla hareketli olan bireyler genel olarak çok konuşkan olurken, dikkat problemi çekenler ise unutkan olabiliyor. Hiperaktif olan çocuklar yine bir yerde çok uzun süre kalamazken, dikkat eksiliği olanlar ise bir insanı konuşurken dinlemiyormuş gibi görünebiliyor. Aynı zamanda dikkat eksikliği sıkıntısı yaşayan çocuklar başka insanlarla işbirliği yapmaktan da hoşlanmazlar. Bunun dışında öğrenme ve odaklanma güçlüğü de çekerler. Hiperaktive bozukluğu olan çocuklar ise bir kişiyi dinlerken sözünü kesme ve sabırsız olma gibi belirtiler gösterebilir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu’nun Nedenleri Nelerdir?

 Uzun yıllardır yapılmış olan araştırmalara göre bu rahatsızlığın kesin bir nedeni bulunamamıştır. Pek çok etkenin bir araya gelerek oluşturduğu bu sorun, genel olarak genetik yollar ile insanlara aktarılır. DEHB rahatsızlığı ile yaşayan çocukların beynindeki bazı bölümler, diğer insanlarınkine göre daha farklı bir işlevle çalışmaktadır. Bunun tam olarak nedeni bulunmasa da bu konudaki araştırmalara hale sürmektedir. Diğer teorilerden biri ise erken doğumdur, erken doğum ile dünyaya gelen çocukların da DEHB rahatsızlığı ile yaşayacağı da ön görülmektedir. Ayrıca epilepsi hastası olan çocukların da DEHB rahatsızlığına yakalanabileceği düşünülmektedir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu’nun Tanısı Nasıl Konulur?

 Bu tanının konulabilmesi için çocuğun öncelikle bir psikiyatrist ile görüşmesi gerekmektedir. Psikiyatri uzmanları çocukların hal ve davranışlarını gözlemleyerek, çeşitli testler yaparak ancak bu tanıyı koyabilir. Aynı zamanda tanı konulacak bireyin aile yapısı ve genetikleri de incelenerek doğru bir karar alınması gerekir. Bunun dışında çocuğun sık olarak görüştüğü aile üyeleri, arkadaşları ya da öğretmenleri ile de iletişim kurmak, tanının konulabilmesi için oldukça önemli bir unsurdur.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 Tedavi öncelikli olarak ailede başlar, ailenin bu süreçte çok dikkatli ve sabırlı olması gerekir. Bunun dışında okul öğretmenlerinin de gerekli olan özeni göstermeleri çok önemlidir. Diğer davranışlarda da olduğu gibi DEHB probleminin tedavisinde de pekiştireç kullanmak gerekir. Çocuğun bu rahatsızlıktan kurtulabilmesi için yapmış olduğu olumlu davranışları ödüllendirmek yardımcı olur. Bunun dışında psikiyatri uzmanları gerekli olduğu durumlarda ilaç takviyesi de yaparak süreci hızlandıracaktır. Fakat psikiyatri uzmanlarına danışmadan bir ilaca başlamak ya da yarıda kesmek, DEHB tedavisinde yapılan en büyük yanlışlardan biridir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.