Çocuklarda Sık Sık Popo Kaşıntısı Neden Olur

Çocuklarda Sık Sık Popo Kaşıntısı Neden Olur

Çocuklarda Sık Sık Popo Kaşıntısı Niçin Olur?

Çocuklarda sık sık popo kaşıntısının sebeplerinden biri kıl kurdudur. Kıl kurdu, dünyanın her  coğrafyada, her yaşta ve her statüdeki insanda görülebilen bir durumdur. Fakat çoğunlukla çocuk yaş grubunda görülmekte ve çocuklarda sık sık popo kaşıntısına sebep olmaktadır. Buna rağmen zararlı sayılmasına rağmen zararlı değildir.

Kıl Kurdu Tanısı Nasıl Konur?

Kıl kurdunun tanısı için anüs etrafında kıl kurdu yumurtalarının gözlenmesi yöntemi kullanılır. Parazit sabaha karşı yumurtlamak için anüsten dışarı çıkar. Anüse selofan bant yapıştırılır. Kıl kurdu yumurtalarının selofan banda yapışması akabinde mikroskopla görülebilir ve tanı koyulabilir. Kıl kurdunun dışkıda görülebilmesi zordur. Fakat bazı durumlarda çocuğun anüsünde hareketli kıl kurtları görülebilmektedir.

Kıl Kurdunun Nasıl Bulaşır?

Kıl kurdu bulaşmasında en bilindik yol, yumurtalarının ağız yolu ile alınmasıdır. Erişkin hali 1 cm. boyunda, sarı – beyaz renkte ve iplik inceliğindedir. Kalın bağırsakların çıkan kısmında, kör bağırsak ve apandisitte yaşarlar ve hastalıklara yol açtığı nadir görülmektedir. Yetişkinlerde ve çocuklarda sık sık popo kaşıntısı ve buna bağlı olarak uyku bozukluğu gibi belirtileri bulunur. Bu belirtiler çoğunlukla geceleyin ortaya çıkar. Karın ağrısı, kilo kaybı, iştahsızlık gibi sorunlara sebebiyet verdiği görülmektedir. Kız çocuklarında anüsten genital bölgeye ulaştığı durumlar gözlenebilir. Kıl kurdu kız çocuklarında anüsten genital bölgeye ulaştığında vulvuvaginit ve üriner enfeksiyon yapabilir.

Kıl Kurdu Tedavisinde Nasıl Bir Yöntem İzlenir?

Kıl kurdu tedavisi için ilaç yöntemi kullanmak mümkündür. Fakat bunun bilinçsiz kullanımı doğru değildir. Bu yüzden hangi ilacın kullanılması gerektiği hakkında doktora danışmak en doğru olanıdır. Kıl kurdunun bulaşıcı olma ihtimalinin yüksek olduğu ele alındığında aile içindeki diğer üyelere bulaşma olasılığından dolayı bütün ailenin tedavi olması önerilmektedir.

Kıl Kurdundan Nasıl Korunmalı?

Kıl kurdundan korunmak konusunda en önemli husus geceleyin çocuklarda sık sık popo kaşıntısı olduğu için sabah uyanır uyanmaz çocukların elleri iyi sabunlanmalıdır. Bu durum yetişkinler için de geçerlidir. Ayrıca kıl kurdu yumurtaları yatak çarşafına dökülmüş olabilir. Bundan dolayı çarşafları silkelemeden dikkatlice kaldırmak ve çamaşır makinesine atmak gerekir. Çarşafı kızgın ütü ile ütülemek de çözümdür. Çocuğun kıl kurdundan korunması için iç çamaşırlarını yüksek ısıda yıkamak ve kızgın ütü ile ütülemek de faydalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.