Çocuklarda Kardeş Fikri Nasıl Alıştırılır

Çocuklarda Kardeş Fikri Nasıl Alıştırılır

Her anne baba çocuklarda kardeş fikri konusunu düşünmüştür. Genellikle 0 ile 3 yaş arasında bu fikir düşünülse de çocuklar genellikle anne ve babalarını paylaşma konusunu kabul etmek istemezler. Böyle bir fikriniz var be çocuğunuzla paylaştınız. Çocuğunuzun tepkisi çoğunlukla mutsuzluk ve kıskançlık olacaktır. Çocuğunuza baskı yapmadan ona ılımlı bir davranış ile kardeş fikrini aşılamak da siz anne ve babalara düşmektedir.

Anne babalar için aileye bir bireyin daha katılıyor olması sevinçle karşılandığından dolayı anne ve babalar açısından herhangi bir sıkıntı yaşanmazken çocuklar açısından bu durum bir kabus hali olabilmektedir. Çocuklarda kardeş fikri annesini ve babasını paylaşması, oyuncaklarını, kıyafetlerini kısacası yaşam alanını paylaşması anlamına geldiğinden dolayı çocuklar böyle bir kısıtlanmayı kabul etmeyeceklerdir.

Kardeşi Olacak Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Özellikle de 0-3 yaş arasındaki çocuklarda bu durum çeşitli travmalara sebep olmaktadır ve çocuk ailesinin artık onu sevmediğini ve sevmek için kardeş yaptıklarını düşünecektir.  Soyut anlamda çocuğunuz kardeş fikrine anlam veremeyeceğinden dolayı kardeşe hazırlarken hamilelik sürecinde hazırlamanız daha yararlı olacaktır. Anne karnına dokundurup kardeşinin orada olacağını, orada büyüyüp gelişeceğini, kardeşinin onu duyabileceğini anlatarak çocuklarda kardeş fikrini aşılamaya başlayabilirsiniz. Aynı zamanda kardeşi olduktan sonra artık ona birlikte bakacağınızı, yemek yedirirken, altını değiştirirken bana yardım eder misin diye çocuğunuza bu fikirleri aşılamaya çalışmalısınız.

Çocuğunuza verdiğiniz sorumluluklar çocuğunuzun hoşuna gidecek ve kendisini ağabey ya da abla fikrine alıştıracağından kardeşine karşı sorumlu hissedecek ve onu sevecektir. Bu yardımcı tutumunuz ikinci çocuğunuz doğduktan sonra da gerçekleşmelidir. Çocuğunuzu ikinci plana atmamalı ve ona ilginizden asla azalma yapmamalısınız. Çocuğunuz doğduğunda hastaneye getirmenizde fayda olacaktır. Çocuğunuza masal anlatıyor iseniz masalların yardımı ile ona kardeşi olacağında yapacaklarını masalsı bir dille anlatabilir ve onu heyecanlandırabilirsiniz.

İkinci çocuk doğduktan sonra ihmal edilen ilk çocuklarda bazı travmalar meydana gelecektir. Hırçınlaşmalar, anne baba ile konuşmamalar çocukların yaşadıkları travmalar arasındadır. Anne baba olarak bu dengeyi sizler koruyacaksınız. İkinci çocuk geldiğinde ilk çocuğunuzun alanlarına izinsiz müdahale ettirmemeniz ilk çocuğunuz açısından olumlu sonuçlar verecektir. İkinci çocuğunuzu ilk çocuğunuzun yanında yüceltip diğer çocuğunuzu ezmemelisiniz. İkisi arasındaki dengeyi çok iyi sağlamalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.