Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda dikkat dağınıklığı çeşitli belirtilerle kendisini gösterebilir. Bu belirtilerden bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Çevresi tarafından verilen komutlara uymama,
  • Sınıf ortamında takındığı ilgisi ya da bunalmış tavır,
  • Ev ödevlerine ve sınıf içi etkinliklere karşı tepkisiz görünme,
  • Ev ödevlerini eksik ya da yanlış teslim etme,
  • Dalgınlık ve unutkanlığa meyilli olmak,
  • Evde veya okulda eşyalarının yerini unutmak ya da kaybetmek,
  • Sosyalleşme konusunda sorunlar yaşamak,
  • Okulda ve evde dağınık olmak

Ayrıca bazı çocuklarda dikkat dağınıklığı belirtileri gözleniyor olsa bile ailelerin bu belirtilerin gözlendiği çocuklara doğrudan dikkat dağınıklığı teşhisi koyması doğru değildir. Zira dikkat dağınıklığının sebebi nörolojiktir ama bu belirtiler kendilerini her zaman nörolojik olaylarla göstermeyebilir.

Dikkat Eksikliği Olan Çocuklara Davranış Nasıl Olmalıdır?

Dikkat eksikliği gözlenen çocuklara sergilenmesi gereken tutum uyumlu ve anlayışlı olmaktan geçer. Öncelikle dikkat dağınıklığının yalnızca kendisinde değil, başka çocuklarda da olduğunu ve bu durumun normal karşılandığını çocuklara anlatmak gerekir. Çocuklarda dikkat dağınıklığına sebep olan etmen ya da odaklanmasına fayda sağlayacak durumlar hakkında çocuklarla konuşmak dikkat dağınıklığının önüne geçebilecek kararlar alınmasına yardımcı olabilir. Örneğin çocuğun dikkatini dağıtan duvardaki saatin sesi bile olabilir. Çocuğunuzla konuşarak bunu öğrenebilir ve çocuğunuzun odaklanmasına yardımcı olmak için duvardaki saati kaldırabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzdaki dikkat dağınıklığının endişe ya da kaygı kaynaklı olup olmadığını öğrenmek için çocuklarınıza onu kaygıya düşüren bir şey olup olmadığını sorabilir, bu konu hakkında konuşmalar yapabilirsiniz. Çocuğunuza kısa bir zaman içerisinde birden fazla komut vermemelisiniz. Zira dikkat dağınıklığı yaşayan çocuklar art arda verilmiş komutların tümüne odaklanamayabilir. Çocuğunuza art arda komutlar vermek yerine çocuğunuzla göz teması kurarak bir ya da iki komut vermeniz, çocuğunuzun daha az komuta daha iyi yoğunlaşmasını saylayabilirsiniz.

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda dikkat dağınıklığı sorununun çözümü için ilaç tedavisi kullanılmaktadır. Fakat bahsi geçen ilaçların birtakım yan etkilerinin bulunduğu da unutulmamalıdır. Ayrıca uzmanlar tarafından ilaç tedavisinin dikkat dağınıklığını çözmek konusunda tek başına yeterli olmadığı da söylenmektedir. Çocuklarda dikkat dağınıklığı tedavisi için davranış terapisi de önerilmektedir. Klinik psikologlar tarafından Bilişsel ve Davranışçı terapi uygulanmaktadır.

Çocuklarda Dikkat Bozukluğu Tedavisinde Davranış Terapisi Nasıl Olur?

Çocuklarda dikkat bozukluğu tedavisi için önerilen davranış terapisi uygulanırken bu terapiye verilen çaba ve yoğunluk yalnızca çocuktan değil, ebeveynlerden de beklenmektedir. Çocuklarda dikkat bozukluğunun çözümü için yürütülen davranış terapisinde ebeveynler de psiko-eğitim alır. Aileler aldıkları bu eğitimle birlikte çocuklarını olumlu davranışlara yönlendirmenin yollarını anlar. Ayrıca ebeveynler çocuklarda örnek teşkil etmeyecek davranışları azaltmayı ve çocuklarla daha sağlıklı bir iletişim kurmayı da öğrenir. Klinik psikoloğun hazırladığı ödül – ceza sisteminin aile tarafından uygulanması da çocuğun örnek teşkil eden bir davranış sergilemesi durumunda takdir görmesine ve çocuğun kendini iyi ve örnek teşkil eden davranışlara yönlendirmesini sağlayabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.