Çocuklarda Boy Uzaması İçin Ne Yapılmalı

Çocuklarda Boy Uzaması İçin Ne Yapılmalı

Çocuklarda Boy Uzaması İçin Ne Yapılmalı?

Çocuklarda boyun uzaması için doğru beslenmek büyük bir önem arz etmektedir. Anne karnından itibaren kemiklerdeki büyüme plaklarının kapandığı döneme kadar olan süreç boyunca çocuklarda fiziksel büyüme gözlemlenmektedir. Uzman kişiler bu süreç içerisinde süregelen normal büyüme için çocukların sağlıklı ve mutlu olması, doğru beslenmesi, fiziksel aktivitelerde bulunması ve normal bir hormon dengesine sahip olması gerektiğini ileri sürmektedir. Çocuklarda boy uzaması konusunda olumsuz etkiye sahip olan durumlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Yetersiz beslenme,
  • Kronik rahatsızlıklar,
  • Büyüme hormonunda eksiklikler,
  • Tiroit hormonunda eksiklikler.

Çocuklarda Boy Uzama Hızı Nasıl Olur?

Çocukların boyunun uzaması çocukların yaşlarına göre değişiklikler göstermektedir. Yaşlara göre çocukların ortalama boy uzama hızları aşağıdaki gibi listelenebilir:

  • 1 yaşına kadar geçen dönem çocuklarda büyümenin en hızlı olduğu dönemdir. İlk bir yıl içerisinde bebeğin boyu ortalama olarak 24 cm. kadar uzamaktadır. Bebeğin ağırlığı ise 10 kg. civarlarına yaklaşır.
  • 1 yaşından sonra büyüme hızında yavaşlama gözlenir. 2 ile 3 yaş arasında ortalama 10 cm. kadar bot artışı gözlenebilir. Sonraki yıllarda ise 10 – 12 yaşına kadar çocuklarda 5 – 6 cm. kadar uzama söz konusu olabilir.
  • Ergenlik döneminde ise kızların boyları ortalama 15 – 20 cm, erkeklerin boyları ise ergenlik döneminde 20 – 25 cm kadar uzamaktadır.

Boy Artışı Ne ile Alakalıdır?

Boy artışını doğrudan etkileyen etmen büyüme hormonudur. Diğer hormonların eksik salgılanması büyüme hormonlarının salgılanmasını da etkileyebilir. Ayrıca doğum esnasında oluşan durumlar, bazı hastalıklar ya da kişide uygulanan bazı tedavi yöntemleri de büyüme hormonlarının eksik salgılanmasına sebep olabilir. Bazı durumlarda ise büyüme hormonlarının eksikliğinin sebebi saptanamamaktadır. Çocuk boy hususunda yaşıtlarından geri kalmaya başladıysa öncelikle beslenme bozukluğu ya da kronik hastalık aranmaktadır. Bu tip sorunlara rastlanmaması durumunda ise çocuklarda boy uzamasındaki eksikliğe yol açanın hormon eksikliği olduğu fikri üzerine gidilir. Tiroit hormonu ve büyüme hormonu eksikliği yaşayan çocuklar hafif kilolu olur ve daha çocuksu bir yüz yapısına sahip olur. Bu çocukların ergenliğe daha geç girdiği de gözlemlenmektedir.   

Çocuklarda Boy Uzama Hızı Hangi Durumlarda Yetersiz Sayılır?

Çocuklarda boy uzama hızının yetersiz sayılması çocuğun yıllık boy artışının yaşına göre normalden daha az olması durumudur. Çocuklar için yıllık büyüme hızı 1 – 2 yaş arasında 12 cm. iken sonraki yıllar için 5 – 6 cm. civarlarındadır. Bir çocuğun ergenlik dönemi öncesindeki boy artışının 5 cm’den daha az olması ve bu durumun süreç boyunca devam etmesi ya da daha alt çizgiye düşmesi durumunda çocuğun boy artışının yetersiz olduğu söylenebilir. Bu durumda çocuklarda boy uzama eksikliğinin önüne geçilmesi de daha mümkün bir hâl alır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.