Çocuklar ile İletişim Kurma Yöntemleri

Çocuklar ile İletişim Kurma Yöntemleri

Çocuklar ile İletişim Kurma Yöntemleri

İletişim, insanların hayatlarını doğru ve mantıksal devam ettirebilmeleri için oldukça önemli bir unsurdur. Her ebeveyn çocukları ile doğru bir iletişim kurup, iyi anlaşabilmek ister. Çocuklarının sağlıklı iletişim kurup öz güvenli bireyler olmasını isteyen her anne ve baba, iletişim tarzlarına dikkat etmelidir. Çocuklarla yaşlarına göre iletişim kurmak, onların ilerideki sosyal ve akademik başarılarına kadar birçok şeyin belirleyicisi olmaktadır. Dolayısıyla bir çocuk ile doğru iletişim kurmak, sanıldığından çok daha mühim bir meseledir. Peki, çocuklarımız ile nasıl bir iletişim kurmalıyız?

Onlara Sevginizi Gösterin

 Her şeyin başı sevgidir ve her şey sevgi ile başlar. Dolayısıyla çocuğunuza sevginizi göstermek onlar ile doğru iletişim kurmanıza yardımcı olur. Beden dili iletişimde büyük rol oynar, bazen duygularımızı sözcük kullanmadan bile ifade edebiliriz. Çocuklarımızın fiziksel ve zihinsel gelişimleri için onlara güven, huzur ve sevgi vermemiz gerekmektedir. Sevgisiz büyüyen çocuklar sadece iletişimde değil, hayatında birçok şeyden eksik kalır.

Beklentilerinizi Yaşa Göre Uygun Tutun.

 Çocuklarınızın yapmasını istediğiniz şeyler, mutlaka ama mutlaka onların gelişim düzeyine uygun olmalıdır. Onlardan bir şey beklerken yaş grubu da göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin 1. sınıfa giden bir çocuktan günde 3 saat kitap okumasını isterseniz, onu kitap okumaktan soğutmak dışında bir şey yapmamış olursunuz. Ebeveynlerin genel olarak yapmakta olduğu en büyük hatalardan birisi, çocuklardan fazla beklenti içerisinde olmalarıdır. Bu durum ise çocukların öz güvenini kırıyor ve iletişim becerilerini azaltıyor.

Olumlu ve Kibar Davranın

 Çocuğunuzun bir şeyler yapmasını bekliyorsanız cümlelerinizi doğru seçmeye özen gösterin. Ona bir şeyleri yapmamasını değil de yapmasını öğretin. Örneğin çocuğunuza “Lütfen fasulyelerini de ye.” demeniz “Fasulyeler ile oynamayı bırak.” demenizden çok daha faydalı ve etkili bir iletişim yöntemi olacaktır. Kibarlık iletişimin temel direklerindendir. Unutmayın ki tatlı dil yılanı bile deliğinden çıkarır.

Onları Ödüllendirin

 Çocuğunuzun birtakım davranışlarını değiştirmek ya da olumlu davranışlarını anlatabilmek için ödül yönteminden yararlanabilirsiniz. Bu yöntem ile beraber çocuğunuz yapmış olduğu davranışların iyi ya da kötü olduğunu daha kolay bir şekilde kavrayacaktır. Mesela ödül sistemi için bir puan tablosu oluşturup ona yapması gereken doğru davranışları öğretebilirsiniz. Bu şekilde daha sağlıklı bir iletişim sağlanır.

Açıklayıcı Olun ve Söz Kesmeyin

 Ufak yaştaki çocuklar tahmin edebileceğiniz gibi çok fazla soru sormaktadırlar. Bazen anne ve babalar bu durumdan sıkılıp çocukları geçiştirebiliyor ya da susmalarını isteyebiliyor. Halbuki bu çok yanlış bir davranıştır. Çocukların sözünü kesmek ya da sordukları sorulara geçiştirerek cevap vermek, onların öz güvenini düşürür ve iletişim kurma becerilerinin gelişmesini engeller. Dolayısıyla çocuk yetiştirirken oldukça sabırlı olup çocuğunuzun size yönetmiş olduğu tüm soruları açıklayıcı bir şekilde cevap vermek vermelisiniz.

Cesaret Aşılayın

 Çocuğunuzun güven eksikliği yaşamaması adına onun diğer insanlardan farklı olmadığını hissettirin. Bazen çocuklar sosyal ortamlara girdiğinde utanabiliyor ve geri planda kalmak isteyebiliyorlar. Çocuğunuza onun bir eksiği olmadığını öğretip onu cesaretlendirmeniz, sosyal beceri ve iletişimleri açısından oldukça önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.